LGBT

i

Autor: Pixabay Jest osobą niebinarną i wychowuje syna z niepełnosprawnością. Opowiedziała z czym musi się zmagać na co dzień

Wiadomości

Jest niebinarnym matko-ojcem i samodzielnie wychowuje syna. „Urodziłem dziecko”

2024-05-30 15:41

Anna Przybysz-Smarzyński jest osobą niebinarną, queerową, która samodzielnie wychowuje syna z niepełnosprawnością. W rozmowie z TOK FM opowiedziała o swojej działalności polegającej m.in. na prowadzeniu warsztatów asertywności i samoobrony dla kobiet czy warsztatów edukacji seksualnej skierowanej do osób z niepełnosprawnościami. Aktywistka, która używa zamiennie zaimków ona/on, jest współorganizatorką Wrocławskiego Marszu Równości. Niedawno została uhonorowana tytułem Wrocławianki Roku w kategorii Równość.

Jest osobą niebinarną i wychowuje syna z niepełnosprawnością. Opowiedziała z czym musi się zmagać na co dzień

Anna Przybysz-Smarzyński to wrocławska aktywistka, która od 15 lat współorganizuje Wrocławski Marsz Równości. W rozmowie z TOK FM opowiedział nie tylko o swojej działalności społecznej, ale również o wychowywaniu syna z niepełnosprawnością. Oskar, który dzisiaj jest już dorosły, urodził się z zespołem Downa. Po urodzeniu chłopca szybko rozpadł się związek Anny z jego ojcem. Musiała stanąć przed wyzwaniem samodzielnego rodzicielstwa. Jak przyznaje aktywistka, jej syn bardzo przeżywał brak drugiego rodzica, ale z pomocą przyszła jego ciotka, która powiedziała: „Oskar, ale ty masz mamę i tatę w jednym. Masz matko-ojca. Od tamtego czasu stała się dla Oskara dziecka mamą, taką oraz matko-ojcem, bo tak zaczął ją nazywać.

— Wychodzę z założenia, że szczęśliwi rodzice to szczęśliwe dzieci. - tłumaczy. - Ja to swoje miejsce znalazłem dopiero po trzydziestce. Wtedy sobie uświadomiłem, że nie muszę spełniać wszystkich kryteriów, wszystkich norm. Mogę sobie wybrać. Albo wcale nie muszę wybierać. Moją wolnością jest to, że ja w końcu nie muszę się określać. Swoją niebinarność lubię definiować w takich zbitkach słów: urodziłem dziecko — mówi w rozmowie z TOK FM Anna Przybysz-Smarzyński.

Matko-ojciec przyznaje, że wychowywanie dziecka z niepełnosprawnością spowodowało, że musiał skonfrontować się nie tylko z rolą rodzica, ale także z reakcjami innych ludzi, dla których, pomimo iż żyjemy w XXI wieku, niepełnosprawność wciąż stanowi problem i staje się przyczyną dyskryminacji. Zdarzało się mu nawet słyszeć pytania typu: „Czy po pijaku robiłeś to dziecko?”.

— Byłem przerażony, pełen lęku o zdrowie syna. Na to wszystko nałożyła się kolejna dyskryminacja. Żyjemy w XXI wieku, a mnie się zdarzyło usłyszeć pytanie, czy po pijaku robiłem to dziecko. Taki jest stereotyp związany z tą niepełnosprawnością, że na pewno coś z tobą jest nie tak, że to ty jesteś winny lub winna. Albo, gdy Oskar płakał w sklepie, w kolejce, niecierpliwił się po prostu, to pani przede mną odwracała się i mówiła "współczuję". Takie rzeczy dobijają. Po takim tekście potrafiłem zapaść się w sobie na kilka tygodni — podkreśla w rozmowie z TOK FM Anna Przybysz-Smarzyński.

Anna Przybysz-Smarzyński, jak sama przyznaje, przez wiele lat zmagała się z dyskryminacją, a także przemocą, na wielu płaszczyznach. Doświadczała tego zarówno jako osoba LGBT, queerowa, jak i rodzic dziecka z niepełnosprawnością.

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Cezary Pazura stał się gwiazdą w kosmosie! Krąży pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza [GALERIA]

Quiz. Królowe polskiego rocka lat 90. Jak dobrze pamiętasz ich najlepsze piosenki?
Pytanie 1 z 10
Dokończ fragment przeboju „Jestem silna” śpiewanego przez Agnieszkę Chylińską z grupą O.N.A. „Jedno już wiem, jestem silna tak. I tylko czasem...”
Ranking szkół przyjaznych LGBT w Polsce. Jak wypadły bydgoskie placówki?