Wydarzenia

Janusz Kurtyka patronem jednego ze skwerów w Tarnowie [ZDJĘCIA]

2023-07-17 16:02

Imię byłego szefa Instytutu Pamięci Narodowej, który zginął tragicznie w katastrofie rządowego samolotu w Smoleńsku w 2010 roku, nosi od dziś skwer na osiedlu Zielonym w Tarnowie. W uroczystości wzięli udział między innymi przedstawiciele rządu oraz żona zmarłego prezesa IPN.

W poniedziałek, 17 lipca 2023, w Tarnowie odbyła się oficjalna uroczystość nadania skwerowi na osiedlu Zielonym imienia dr hab. Janusza Kurtyki. Pomysł, by w Tarnowie upamiętnić w taki sposób byłego szefa Instytutu Pamięci Narodowej, który zginął w katastrofie smoleńskiej w kwietniu 2010 roku, narodził się półtora roku wcześniej, podczas podobnej uroczystości w Krakowie.

- Wtedy złożyłem deklarację, że w Tarnowie także spróbujemy nadać imię pana Janusza Kurtyki jakiemuś miejscu. Projektem zajęli się radna Anna Krakowska oraz radny Stanisław Klimek. Dzięki ich staraniom i przychylności wszystkich tarnowskich radnych, prezes Janusz Kurtyka będzie upamiętniony na tym skwerze, gdzie wypoczywają mieszkańcy – mówił podczas uroczystości wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

ESKA Summer City Terma Bania 13.07

Nowego patrona otrzymał skwer na osiedlu Zielonym w Tarnowie, w sąsiedztwie Al. Jana Pawła II. To zadrzewiony obiekt, z ławkami i placem zabaw. W wydarzeniu wzięli udział lokalni politycy, samorządowcy a także przedstawiciele rządu. Zmarłego szefa Instytutu Pamięci Narodowej wspominał między innymi wicemarszałek sejmu Ryszard Terlecki:

- Był wybitnym historykiem. W swojej pracy zajmował się między innymi epoką polskiego średniowiecza, ale i powojenną historią Polski. Interesowały go losy żołnierzy niezłomnych. Był organizatorem jednej z pierwszych wystaw poświęconych żołnierzom wyklętym w Krakowie. Janusz był jednym z tych, którzy od samego początku stanowczo upominali się o jak najszerszy dostęp do archiwów bezpieki. (…) 10 kwietnia 2010 roku spóźnił się na lot, samolot czekał na niego na lotnisku. Niestety, zdążył. Wsiadł do samolotu, poleciał do Smoleńska i zginął w katastrofie.

Zasługi Janusza Kurtyki przypominał zastępca prezesa IPN – Mateusz Szpytma:

- Swoje badania nad średniowieczem musiał odłożyć, aby zostać dyrektorem Instytutu w Krakowie. Sprawił, że ten oddział stał się najlepszą placówką IPN w kraju. To on wytyczył mnóstwo nowych kierunków badawczych, które zyskały uznanie i do dzisiaj są uważane za bardzo istotne. Z jego inicjatywy rozpoczęto wiele badań poświęconych podziemiu niepodległościowemu w okręgu tarnowskim. Dziś Tarnów dołącza do innych miasta, między innymi Krakowa i Warszawy, gdzie już są miejsca, które noszą imię Janusza Kurtyki.

Związki dr Janusza Kurtyki z regionem tarnowskim podkreślała jego żona – Zuzanna. Wskazywała na lokalne korzenie męża, bowiem jego rodzina pochodziła z Radłowa. Sam Janusz Kurtyka urodził się 13 sierpnia 1960 w Krakowie. Funkcję prezesa Instytutu Pamięci Narodowej objął pod koniec grudnia 2005 roku, zstępując na tym stanowisku Leona Kieresa. Zginął tragicznie w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ: Jak dobrze znasz polski bigbit? Był odpowiedzią PRL na amerykański rock'n'roll

Pytanie 1 z 10
1. Kto śpiewał piosenkę "Kwiaty we włosach"?