Raty kredytów 2023. Jaki procent wynagrodzenia trzeba przeznaczyć na spłatę kredytu?
Rada Polityki Pieniężnej, jak informuje serwis Business Insider, jest na etapie kończenia cyklu podwyżek stóp procentowych. W związku z tym WIBOR 3M na początku stycznia 2023 roku ukształtował się na poziomie poniżej 7 proc. Od tamtej pory nie zanotował on wzrostu i na przestrzeni niespełna trzech ostatnich miesięcy wynosił od 6,92 do 6,94 proc. z niewielkimi odchyleniami. Oznacza to, na co zwraca uwagę Business Insider, że od rekordowego listopada 2022 roku oprocentowanie sporej części kredytów obniżyło się o ponad 0,5 punktów procentowych. Sytuacja jest uwarunkowana działaniami Rady Polityki Pieniężnej, która wstrzymała cykl podwyżek, co spowodowało, że od wrześnie ubiegłego roku nie doszło do podniesienia stóp procentowych. Ma to wpływ na WIBOR, czyli najważniejszy wskaźnik dla kredytów, które posiadają tysiące Polaków.
Stojące w miejscu raty kredytów w zderzeniu z rosnącym średnim wynagrodzeniem oznaczają sporą ulgę dla domowych budżetów. Serwis Business Insider sprawdził, w których regionach ta sytuacja wygląda najlepiej. Zarobki w poszczególnych województwach nie są na takim samym poziomie i mogą się różnić nawet o 2,5 tysiąca złotych miesięcznie brutto. W czerwcu 2022 roku osoby mieszkające w województwach: lubelskim, świętokrzyskim i podkarpackim na ratę kredytu na 25 lat i 400 tysięcy złotych musiały przeznaczyć około 90 proc. średniego wynagrodzenia netto. Ponadto relacja raty do pensji w połowie województw przekraczała 80 proc. Najniższą relację odnotowano wówczas w województwach: mazowieckim (62,5 proc.), pomorskim (69,9 proc.) oraz małopolskim (70,6 proc.).
Od czerwca 2022 roku stopy procentowe zostały poniesione tylko w lipcu i we wrześniu. Spowodowało to, że w marcu 2023 roku relacja raty do pensji uległa sporemu zmniejszeniu, co widać najlepiej na przykładzie trzech wyżej wymienionych województw, których mieszkańcy jeszcze dziewięć miesięcy temu musieli przeznaczać na spłatę kredytu prawie 90 proc. wynagrodzenia. Obecnie na ratę kredytu trzeba wydać: 76,1 proc. w województwie lubuskim, 80,1 proc. w świętokrzyskim i 79,9 proc. w podkarpackim. Wcześniej było to odpowiednio: 89,8 proc, 89,6 proc. i 89,2 proc. Poza tym województwo lubuskie jest jedynym, w którym relacja rata-pensja przekracza 80 proc. Natomiast sytuacja najlepiej wygląda na Mazowszu, gdzie odnotowano spadek poniżej 60 proc. (59,1 proc.).
Polecany artykuł:
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]