akcja ratownicza na lodzie

i

Autor: Jadwiga Kozioł Pokaz akcji ewakuacyjnej na lodzie

Jak pomóc osobie, pod którą załamał się lód?

2022-01-17 8:45

Przede wszystkim nie wolno wpaść w panikę. Jak mówią strażacy, którzy uczyli przed feriami młodzież udzielać pomocy osobie, która tonie, jeżeli to tylko możliwe, nie wchodzimy na lód.

W kontrolowanej akcji ewakuacyjnej strażaków na lodzie na tarnowskiej Kantorii uczestniczyła młodzież z tarnowskich szkół. Tymczasem w Małopolsce rozpoczęła się zimowa laba. Na tarnowskich stawach mimo wyższych temperatur jest lód, chociaż wierzchnia warstwa stopniała. Strażacy ostrzegają, by być ostrożnym i nie skusić się na wędrówkę czy ślizgawkę po stawie.

- W mieście mamy zalew Kantoria oraz zbiorniki, tzw. wyrobiska żwirowe, i te miejsca są najbardziej niebezpieczne. Jeżeli zauważymy sytuację, że osoba, pod którą załamała się lód utrzymuje się na tafli, lepiej nie wchodzić na ten lód, bo nie wiemy, w jakiej on jest kondycji i czy pod nami się nie załamie, staramy się podać tej osobie z brzegu jakąś gałąź czy szalik lub sznurek i staramy się ją przyciągnąć do brzegu - mówi Marcin Opioła, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie.

QUIZ: Dzieciństwo w PRL. "Teorie spiskowe”

Pytanie 1 z 10
W czasach stalinowskich powiedzenie „czekasz na Andersa na białym koniu” było w ZMP równoznaczne ze stwierdzeniem:

"Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]"

Poradnik Zdrowie - Migotanie przedsionków