Wschodnia obwodnica Tarnowa

i

Autor: dk73-obwodnica-tarnowa.pl Nowe warianty wschodniej obwodnicy Tarnowa

Wiadomości

Jak będzie wyglądać wschodnia obwodnica Tarnowa? Pojawiły się zaskakujące koncepcje

Wschodnia obwodnica Tarnowa w ostatnich latach wzbudziła spore kontrowersje. W ubiegłym roku ta inwestycja, zaplanowana jako łącznik pomiędzy autostradą A4 i drogą krajową nr 94, doczekała się przetargu na wykonanie dokumentacji, mającej umożliwić jej rozpoczęcie. Ówczesne władze miasta nie zgadzały się z określeniem takiego rozwiązania mianem wschodniej obwodnicy Tarnowa, gdyż nie jest on zgodny z przebiegiem zatwierdzonym w 2014 roku i trasą wpisaną do rządowego Programu Budowy 100 obwodnic. W ostatnich dniach pojawiły się nowe warianty tego przedsięwzięcia. Będą też spotkania informacyjne dla mieszkańców.

Wschodnia obwodnica Tarnowa. Zaskakujące warianty długo wyczekiwanej inwestycji

Wschodnia obwodnica Tarnowa to temat, który rozgrzewa miasto pod Górą Świętego Marcina już od dekady. Początkowo miała on przebiegać granicami Tarnowa i gminy Tarnów w miejscowości Wola Rzędzińska. Jednakże miasto nie miało środków na pokrycie kosztów budowy części drogi przebiegającej w jego granicach. W grę wchodziła kwota sięgająca nawet 300 milionów złotych. Zaczęto więc szukać alternatywnych rozwiązań. Pokłosiem tego było zaplanowanie wschodniej obwodnicy Tarnowa jako łącznika pomiędzy autostradą A4 i drogą krajową nr 94.

We wrześniu 2022 roku doszło do podpisania przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka programu inwestycyjnego dla wschodniej obwodnicy Tarnowa, ustalającego również jej nowy przebieg. Droga w tym wariancie miała przebiegać przez teren powiatów tarnowskiego i dębickiego. Minister powiedział wówczas, że wyznaczenie nowego szlaku zamyka „jałowe rozmowy z władzami miasta Tarnowa na temat poprowadzenia wschodniej obwodnicy miasta częściowo w jego granicach”.

Zdaniem ówczesnych władz Tarnowa stanowisko ministra infrastruktury dotyczące wyłożenia z miejskiego budżetu 56 proc. wartości inwestycji nie było możliwe do zaakceptowania. Miasto nie posiadało bowiem wystarczających środków na realizację tego zadania. W 2023 roku prezydent Roman Ciepiela jako alternatywne rozwiązane zaproponował budowę wschodniej obwodnicy Tarnowa w formie fragmentu obecnej DK S73.

Po ogłoszeniu, że wschodnia obwodnica będzie przebiegać pomiędzy Tarnowem i Dębicą jako łącznik autostrady A4 z DK94, czyli poza granicami miasta na prawach powiatu, było wiadomo, że droga będzie mogła zostać sfinansowana w całości z pieniędzy rządu. Jednak, kilka dni przed konsultacjami, okazało się, że przebieg planowanego zadania uwzględnia Wolę Rzędzińską i Jodłówkę-Wałki, część gminy Lisia Góra, a także Skrzyszów. W tej sprawie odbędą się spotkania z mieszkańcami gmin: Lisia Góra, Skrzyszów i Tarnów.

Wschodnia obwodnica Tarnowa – nowy przebieg

Nowy przebieg wschodniej obwodnicy Tarnowa jest obecnie planowany w ciągu DK73. „Przedsięwzięcie zakłada budowę drogi klasy GP (głównej przyśpieszonej) na odcinku od planowanego węzła z autostradą A4 pomiędzy węzłami Tarnów Północ i Dębica Zachód, o wspólnej lokalizacji dla wszystkich wariantów, do drogi krajowej nr 94 pomiędzy Tarnowem a Pilznem, w lokalizacji zależnej od konkretnego wariantu inwestycyjnego” – czytamy w „Opracowaniu dokumentacji projektowej budowy obwodnicy Tarnowa w ciągu DK73”.

Z projektu wynika, że nowy węzeł autostradowy rozpoczynałby się w Zaczarniu, miejscowości położonej w gminie Lisia Góra, a następnie przebiegałby na południe przez Wolę Rzędzińską oraz Jodłówkę-Wałki w gminie Tarnów, stanowiąc połączenie z DK94 pomiędzy Ładną i Pogórską Wolą w gminie Skrzyszów.

Wschodnia obwodnica Tarnowa

i

Autor: dk73-obwodnica-tarnowa.pl Wschodnia obwodnica Tarnowa - nowy przebieg

Wschodnia obwodnica Tarnowa. Kiedy odbędą się spotkania informacyjne?

W najbliższych dniach odbędą się spotkania informacyjne dla mieszkańców miejscowości, przez które ma przebiegać wschodnia obwodnica Tarnowa. Pierwsze zaplanowano na poniedziałek, 10 czerwca 2024 roku, o godzinie 15:00 dla mieszkańców Gminy Lisia Góra w Gminnym Ośrodku Kultury w Śmignie. Kolejne na środę, 12 czerwca, o godzinie 15:00 dla mieszkańców Gminy Skrzyszów w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Szynwałdzie oraz czwartek, 13 czerwca, o godzinie 15:00 dla mieszkańców Gminy Tarnów w Szkole Podstawowej numer 1 w Woli Rzędzińskiej.

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Sonda
Czy wschodnia obwodnica Tarnowa powinna powstać w ciągu DK73?

To wyjątkowe miejsca na mapie Tarnowa. Powinien je zobaczyć każdy turysta! [GALERIA]

W czasach PRL był oblegany przez tłumy. Tyle pozostało z legendarnego "Platana"