Oddział tarnowskiego Muzeum Okręgowego w Dołędze pozyskał pieniądze na organizację cyklu koncertów w zabytkowych wnętrzach dworu. Niestety, panująca epidemia koronawirusa, zmusiła pomysłodawców do zmiany planów. Aby dotacja nie przepadła postanowiono zrealizować internetową lekcję historyczną, z której będą mogły korzystać szkoły, ale też wszyscy zainteresowani przeszłością naszego regionu.
Aby lekcja była ciekawa w odbiorze postawiono na paradokumentalny film, który opowiada o życiu i zwyczajach Krakowiaków Wschodnich. Obraz powstaje w oparciu o jedną ze stałych ekspozycji etnograficznych tego oddziału, zlokalizowaną w chłopskiej chacie z początku XIX wieku.
- Mamy aktora, który występuje w filmie „po cywilu” i w stroju chłopskim, oprowadzając po ekspozycji. Młodzi ludzie dzięki tej produkcji będą mogli zobaczyć jak ich praprababki mieszkały, jak żyły, jakich sprzętów używały. Nie było wtedy nowoczesnych technologii, a jedynie proste i w wielu wypadkach wciąż przydatne urządzenia. Śmiem przypuszczać, że na naszym terenie niemal w każdym domu ostały się jakieś ślady przeszłości, które można zobaczyć w naszym muzeum – mówi Marek Zięba, kierownik oddziału Muzeum Dwór w Dołędze.
Film będzie przygotowany z myślą o wykorzystaniu przez szkoły. Dlatego ma trwać około 45 minut. Pomysłodawcy liczą, że produkcja spotka się też z dobrym przyjęciem indywidualnych pasjonatów historii regionu. W filmie występuje profesjonalny aktor Teatru Ludowego Piotr Piecha, autorem zdjęć jest Paweł Zechenter, a za muzykę odpowiada Adam Prucnal. Właśnie zakończono zdjęcia i nagrywanie dźwięku. Pozostał montaż, który ma potrwać do połowy listopada. Wtedy film zostanie udostępniony widzom. Jeżeli się spodoba, Marek Zięba nie wyklucza starań o kolejne dotacje na podobne przedsięwzięcie, poświęcone zbiorom muzeum w Dołędze.