Hulajnogą po drodze, czy po chodniku? Nowe przepisy – wiemy, co się zmienia! [AUDIO]

2021-05-20 12:12

Już nie użytkownik, ale kierujący pojazdem. Od dziś (20 maja) tak traktowana jest osoba na hulajnodze elektrycznej. Właśnie weszły w życie nowe przepisy regulujące poruszanie się tymi urządzeniami. Określają gdzie można jeździć, jak parkować i jakie trzeba posiadać uprawnienia. Nowe przepisy dotyczą też elektrycznych deskorolek, urządzeń samopoziomujących, rolek i wrotek.

Wprowadzenie nowych przepisów ma zwiększyć bezpieczeństwo pieszych i użytkowników hulajnóg elektrycznych. W ostatnich latach zdarzały się bowiem niebezpieczne sytuacje, prowokowane szybką jazdą w miejscach, które nie były do tego odpowiednie. Przepisy, które 20 maja wchodzą w życie, mówią między innymi o tym, że hulajnogą elektryczną nie wolno poruszać się po jezdni, gdzie dopuszczalna prędkość jest większa, niż 30 km/h. Trzeba korzystać z drogi dla rowerów, rogi rowerowo-pieszej, lub pasa ruchu dla rowerów. W uzasadnionych okolicznościach można też skorzystać z chodnika.

POSŁUCHAJ: O nowych przepisach mówi Sebastian Bąk, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w Tarnowie

- Kierujący hulajnogą jest zobowiązany korzystać z jezdni, ale tylko wtedy, gdy brakuje pasa lub drogi dla rowerów, a prędkość dopuszczalna pojazdów nie przekracza tam 30 km/h. Jeżeli dopuszczalna prędkość samochodów jest większa, a innych możliwości nie ma, można w drodze wyjątku skorzystać też z chodnika. Kierujący hulajnogą musi jednak zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im poruszania. Podobne zasady dotyczą korzystających z urządzeń transportu osobistego (deskorolki elektryczne, „jeździdełka” samopoziomujące). Natomiast osoby korzystające z rolek, wrotek i deskorolek, czyli urządzeń wspomagających ruch, mogą w myśl nowych przepisów poruszać się chodnikiem, drogą dla pieszych lub drogą dla rowerów – wyjaśnia nadkomisarz Sebastian Bąk, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.

Czy era papierowych pieniędzy się kończy? SuperNova w samo południe

Nowe przepisy regulują również sporną dotychczas kwestię parkowania hulajnóg elektrycznych w przestrzeni miasta. W poprzednich sezonach media społecznościowe obiegały zdjęcia takich urządzeń zostawionych na środku chodnika w sposób, który utrudniał, albo wręcz uniemożliwiał przejście. Teraz ma się to zmienić. Hulajnogę po zakończeniu jazdy należy pozostawić w wyznaczonym miejscu postojowym, a jeżeli go nie ma, to zaparkować równolegle do jezdni, po wewnętrznej stronie chodnika, oddalonej od jezdni, w taki sposób żeby nie utrudniać pieszym poruszania się.

Zgodnie z przepisami dzieciom do 10 roku życia nie wolno korzystać z hulajnóg elektrycznych na drodze publicznej. Mogą się nimi poruszać tylko w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej. Starsi z kolei muszą mieć odpowiednie uprawnienia. Osoby w wieku od 10 do 18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dokumenty nie będą wymagane od osób pełnoletnich.

Policjanci tarnowskiej drogówki zapowiadają, że na razie będą upominać i pouczać. Warto jednak wiedzieć, że za łamanie przepisów dotyczących zasad korzystania z hulajnóg elektrycznych i innych urządzeń transportu osobistego, grożą mandaty: od 20, do nawet 5 tysięcy złotych. Natomiast jeżeli kierujący hulajnogą będzie nietrzeźwy, może trafić do aresztu.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Gwara policyjna. Czy dogadałbyś się z policją? Sprawdź!

Pytanie 1 z 14
"Czekolada" w slangu policyjnym to: