Ceny gazu niższe niż przed wybuchem wojny w Ukrainie. Jednak nie dla klientów Orlenu
W poniedziałek, 16 stycznia 2023 roku, w holenderskim hubie TTF, jak donosi serwis money.pl, odnotowano spadek cen gazu w kontraktach na luty o ponad 10 proc. Megawatogodzina kosztuje mniej niż 60 euro. Według ekspertów niższe ceny gazu są spowodowane m.in. rekordowymi dostawami LNG do Europy czy wysokimi temperaturami panującymi podczas tegorocznej zimy. W ubiegłym roku, w dniu napaści Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2022 roku, ceny gazu na holenderskiej giełdzie przekroczyły nieosiągalną do tamtej pory granicę 130 euro za megawatogodzinę, a w sierpniu 2022 roku dotarły do 350 euro.
Sytuacja na europejskim rynku nie spowodowała jednak spadku cen w Polsce. Cennik PGNiG, spółki należącej od niedawna do Orlenu, oferuje klientom biznesowym gaz na poziomie 793 złotych za megawatogodzinę. Taką informację podał na Twitterze Andrzej Domański, główny ekonomista Instytutu Obywatelskiego oraz analityk rynków finansowych.
Polecany artykuł:
– Trwa potężna przecena gazu na rynkach - już 60 euro (282 zł) za MWh. To 31% niżej niż w przededniu wojny i 81 % niżej niż w sierpniu. Tymczasem w cenniku Orlenu dla biznesu nadal... 793zł. Firmy padają, ludzie tracą pracę, a Orlen wesoło "robi wyniki" – czytamy w tweecie Andrzeja Domańskiego.
PGNiG odniosło się na Twitterze do wypowiedzi ekonomisty. Wcześniej spółka była oskarżana przed przedsiębiorców, o czym informował serwis money.pl, o wykorzystywanie swojej pozycji na rynku do zawyżania cen gazu.
– Realizujemy zakupy gazu na TGE w perspektywie długoterminowej, a cennik dla Klientów biznesowych uwzględnia ryzyko rekordowej w ostatnim roku zmienności na giełdach. Np.w okresie lipiec-wrzesień utrzymaliśmy cenę 793 zł/MWh, przy cenach giełdowych nawet powyżej 1500 zł/MWh – informuje PGNiG.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]