- Obszarem współpracy, w którym widzimy szczególny potencjał, jest rozwijanie technologii zwiększających wydajność energetyczną naszych instalacji. Grupa Azoty co roku zużywa ogromne ilości energii elektrycznej i cieplnej, optymalizacja w tym obszarze pozwala nie tylko zmniejszać koszty, ale przede wszystkim jest działaniem korzystnym dla środowiska – mówi dr Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty S.A.
- Umowa z potentatem z branży chemicznej daje Akademii ogromne możliwości. Na tej współpracy skorzysta cała nasza społeczność. Zarówno kadra naukowa, która będzie wspólnie z ekspertami z Grupy Azoty realizować projekty, ale także studenci, którzy będą mogli odbywać praktyki w jednym z najbardziej innowacyjnych Centrów Badawczo-Rozwojowych w tej części Polski - podkreśla prof. Jerzy Lis. Jest to pierwsza umowa z przemysłem, którą podpisał już jako Rektor Elekt AGH.
Współpraca ma polegać m.in. na inicjowaniu prac badawczo-rozwojowych i realizowaniu projektów dotyczących innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Wspólne projekty będą dotyczyły m.in. technologii związanych z ochroną klimatu. Szczegółów projektów nad którymi uczelnia i chemiczny gigant zamierzają współpracować nie chcą jednak zdradzać. Przynajmniej dopóki nie będą widoczne ich efekty. Obszarów potencjalnej współpracy jest podobno sporo.