Wysokie temperatury są groźne szczególnie dla osób starszych i małych dzieci. Negatywne skutki upałów mogą odczuwać osoby cierpiące na choroby układu krążenia. Kiedy temperatura zbliża się do 30 stopni warto unikać nasłonecznionych tarasów, a do wypoczynku wybierać zacienione miejsca. Koniecznie trzeba uzupełniać płyny. Najlepsza do tego jest niegazowana woda.
Podczas wakacyjnych spacerów świetnie sprawdzą się lekkie i przewiewne stroje, głowę i oczy warto chronić przed słońcem, a na odkryte części ciała stosować kremy z filtrem. Między godziną 11:00 a 15:00, kiedy słońce najmocniej operuje, lepiej zrezygnować wychodzenia z domów, a treningi sportowe przełożyć na wieczorne godziny, kiedy temperatura nieco spadnie. Lekarze dermatolodzy apelują, by zrezygnować z opalania. Poparzenia słoneczne są bolesne, a w przyszłości mogą skutkować powstawaniem groźnych zmian skórnych, włącznie z czerniakiem.
Upały mogą dokuczać również w mieszkaniach. Aby się przed nimi chronić, warto zasłaniać okna od południowej i zachodniej strony. Przyjemny chłód zapewni wentylator, natomiast specjaliści radzą, by ostrożnie korzystać z klimatyzacji. Zbyt duża różnica temperatury może zaszkodzić zdrowiu.
W trakcie upałów szczególną opieką trzeba otoczyć dzieci i osoby starsze, które nie odczuwają dużego pragnienia i łatwo mogą ulec odwodnieniu. Warto też zadbać o zwierzęta. Organizacje broniące ich praw co roku apelują o wystawianie misek z wodą dla czworonogów. Bardzo niebezpieczne jest również pozostawienie dziecka czy zwierzęcia w zamkniętym samochodzie. Rosnąca szybko temperatura może okazać się zabójcza.
Zbyt długi pobyt na słońcu może skutkować udarem cieplnym. Jego objawy to między innymi sucha, rozgrzana skóra, drgawki, a nawet utrata przytomności. W takie sytuacji trzeba ochładzać ciało kompresami i jak najszybciej wezwać pomoc. Według synoptyków w kolejnych dniach termometry w Tarnowie i regionie będą pokazywać około 30 stopni. Upalny i słoneczny ma być cały przyszły tydzień.