Żeby zachować ciągłość lekcji, nauczyciele pakiety zadań do wykonania, przesyłają za pośrednictwem e-dziennika. Zdarza się jednak, że zbyt mocno obciążony serwer nie odpowiada i trzeba czekać, aby można było się zalogować. Wyniki pracy uczniów także są odbierane elektronicznie. Młodzie zdjęcia lub skany prac wysyła do nauczyciela. To z kolej powoduje, że część plików ginie, albo nie dociera z powodu przeładowania skrzynek pocztowych. Bywa też tak, że zadania są zapisane w programach komercyjnych, do których uczniowie nie mają dostępu i nie można ich otworzyć na komputerach domowych.
- Na szczęście nauczyciele biorą pod uwagę fakt, że sytuacja jest wyjątkowa i trudna dla wszystkich. Są wyrozumiali i starają się pomagać w rozwiązywaniu problemów technicznych – mówi uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie. - Trochę brakuje możliwości dopytania o pewne szczegóły dotyczące nowych tematów zadań, ale radzimy sobie – dodaje.
Sytuacja, chociaż trudna, ma według uczniów także swoje plusy.
- Nie musimy wcześnie wstawać, można się wyspać i dopiero siadać do lekcji. Sami ustalamy tempo pracy i możemy zrobić sobie przerwę, kiedy poczujemy się zmęczeni, nie czekając na dzwonek – dodaje uczennica Niepublicznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Stowarzyszenia "Siódemka" w Tarnowie. - Przy dobrej organizacji mamy czas na dodatkowe zajęcia i rozwijanie własnych zainteresowań – dodaje.
Tymczasem tarnowski magistrat zaprasza do korzystania z Tarnowskiej Akademii Nauki. To interaktywna platforma wykorzystująca przekaz na żywo na kanale YouTube. Adresowana do uczniów klas IV-VIII nadaje od poniedziałku do piątku od 11.00 do 13.00.
Nauczyciele prowadzący TAN nie realizują podstawy programowej. Skupiają się na rozwijaniu kompetencji XXI wieku, wspieraniu uczniów w rozwoju i motywowaniu ich do działania, np. poruszając takie kwestie jak zarządzanie czasem, odpowiedzialne korzystanie z internetu, rozwój przez kulturę i współpracę. Aby uczestniczyć w zajęciach TAN, wystarczy komputer z dostępem do internetu. Dostęp ze strony www.tarnow.pl
Przypominamy też, że darmową pomoc dla nauczycieli świadczy Stowarzyszenie Miasta w Internecie i Fabryka Przyszłości w Tarnowie. Eksperci podpowiadają darmowe narzędzia do zdalnego nauczania i uczą jak je skutecznie wykorzystywać.