Autyzm - konferencja Tarnów

i

Autor: Justyna Świderska Autyzm - konferencja Tarnów

Wiadomości

Dzień Świadomości Autyzmu – konferencja w Starostwie Powiatowym w Tarnowie

2025-04-02 14:27

Były rozmowy o problemach z diagnostyką, braku placówek wsparcia dziennego i całodobowej opieki dla dorosłych osób w spektrum autyzmu. W Starostwie Powiatowym w Tarnowie zorganizowano konferencję z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

Sala wypełniła się po brzegi. W Starostwie Powiatowym w Tarnowie odbyła się konferencja poświęcona autyzmowi. Wydarzenie połączono z rozstrzygnięciem konkursu plastycznego pod hasłem „Autyzm - zrozum, zaakceptuj, wspieraj”. W sumie do udziału zgłoszono blisko 300 prac, wykonanych przez uczniów szkół w regionie. Ale wydarzenie było okazją do dyskusji na temat problemów, z jakimi każdego dnia mierzą się autystycy oraz osoby opiekujące się osobami w spektrum autyzmu.

POSŁUCHAJ uczestników konferencji poświęconej autyzmowi w Starostwie Powiatowym w Tarnowie

- Sprawa diagnostyki – to wcale nie jest tak kolorowo, bo czeka się nawet trzy lata na diagnozę autyzmu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, co jest skandalem, bo to są świadczenia gwarantowane, które obywatel czy dziecko powinno mieć zapewnione, bo to jest czas, który jest później nie do uratowania. Pod tym względem mamy bardzo dużo do zrobienia. (…) Po ukończeniu 24, 25 lat, osoby z autyzmem wpadają w tak zwaną dziurę systemową. Najtrudniejsza jest sytuacja osób, które mają niepełnosprawności sprzężone z autyzmem, głównie niepełnosprawność intelektualną. Tu potrzebne jest „całożyciowe” wsparcie. To jest ogromny trud także rodzin, głównie mam. Trud ponad siły powoduje wypalenie, stres, choroby czy niepełnosprawność. Znam przypadki, gdzie 80-letni rodzice opiekują się swoim autystycznym, 60-letnim synem z niepełnosprawnością intelektualną. To w naszym systemie jest nieludzkie – przekonywał w rozmowie z Radiem ESKA Tarnów Edward Bolak – wiceprzewodniczący Porozumienia Autyzm Polska.

ESKA_Blanka wylądowała za kratami! Z więzienia odebrał ją... Malik Montana

Uczestniczący w konferencji rodzice i opiekunowie osób z autyzmem chwalili pomysł organizacji wydarzenia i dyskusji na temat autyzmu, ale zwracali też uwagę, że czynione od kilku lat starania o utworzenie ośrodka całodobowego wsparcia dla autystyków w naszym regionie nadal nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

- Założyliśmy Fundację, żebyśmy byli bardziej widoczni, żeby nas ktoś wysłuchał. Chodzimy, rozmawiamy, ale odbijamy się od ściany, mur obojętności, a czas ucieka. Taki ośrodek może otworzyć wyłącznie samorząd, Fundacja nie ma takich możliwości. (…) Edukacja społeczeństwa na temat autyzmu jest bardzo potrzebna. Niestety, to jest nagminne, że najlepiej pozbyć się problemu. Więc te dzieci są oferowane rodzicom, „a przenieście do innej szkoły”. I to na każdym etapie: czy przedszkole, czy szkoła, czy później warsztaty terapii zajęciowej – przekonywała Maria Skultecka z Fundacji Azymut Autyzm w Tarnowie i jednocześnie mama 29-letniego syna z autyzmem.

Pytany o działania w sprawie utworzenia w powiecie ośrodka całodobowej opieki dla osób z autyzmem, starosta tarnowski Jacek Hudyma zapewniał, że opracowywany jest raport możliwości ulokowania takiej placówki. Dokument dotyczy 16 gmin powiatu. Pod uwagę była brana siedziba Domu Wczasów Dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej, jednak na przeszkodzie stanęły między innymi wysokie koszty dostosowania obiektu. Teraz rozważana jest adaptacja jednej z zamkniętych już szkół, jednak i w tym przypadku dostosowanie obiektu do potrzeb placówki będzie bardzo kosztowne. Żadnej wiążącej deklaracji wciąż nie ma.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Quiz wiedzy z filmów Stanisława Barei
Pytanie 1 z 10
Kto w serialu „Alternatywy 4” wypowiedział do Anioła słynne zdanie: „Fruwaj stąd, stróżu nocny, do miotły, bo cię ze schodów spuszczę!"?