Pisanki

i

Autor: Justyna Świderska Po dwóch latach przerwy wraca Konkurs na Pisankę Ludową

Drapane, batikowe, czy kraszanki? Wybiorą najpiękniejszą pisankę

2022-03-15 8:46

To już ostatni dzwonek. Tylko do końca tygodnia przyjmowane są zgłoszenia do 31. edycji Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową. Mogą w nim startować dzieci, młodzież i dorośli twórcy ludowi. Warunkiem jest przygotowanie dekoracji na bazie prawdziwego jajka albo wydmuszki.

To wyjątkowy konkurs z tak długą tradycją. Ma zachęcać do kultywowania tradycyjnych form ozdabiania pisanek i wykonywania ozdób związanych z Wielkanocą. Dlatego pod ocenę jurorów, oprócz pisanek, trafią też palmy, bibułkowe kwiaty, tradycyjne pająki i elementy wielkanocnej dekoracji stołu. Wydarzenie od wielu lat cieszy się sporym zainteresowaniem artystów z regionu. W rywalizacji biorą udział i starsi i młodsi, często całe rodziny. Bo tradycja ozdabiania pisanek jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

- Pod ocenę jury trafiają zwykle piękne pisanki wykonywane w tradycyjnych technikach, kraszanki, drapanki i pisanki batikowe ze wzorami z wosku. Udział w konkursie to sposób na wspólne spędzenie czasu w rodzinie, przekazywanie tradycji z pokolenia na pokolenie a także zachowanie tradycyjnych wzorów, charakterystycznych dla danego regionu. Ponieważ ma być tradycyjnie, zabronione jest wykorzystywanie kalkomanii, pisaków, plastikowych albo styropianowych jajek. Podstawą do wykonania pracy musi być prawdziwe jajko albo zrobiona z niego wydmuszka – przypomina Beata Rompała z tarnowskiego oddziału Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ.

Słynny pianista z Niemiec wita uchodźców w Medyce muzyką

Regulamin konkursu stanowi, że zgłoszenia chętnych przyjmowane są do 15 marca 2022. Ale ze względu na wyjątkowe okoliczności, organizatorzy dopuszczają możliwość przedłużenia tego terminu. Dlatego zapowiadają, że jeżeli ktoś się trochę spóźni, to jego zgłoszenie nie zostanie odrzucone. Jeszcze do końca tego tygodnia, czyli do 18 marca, organizatorzy będą czekać na ewentualnych spóźnialskich.

Twórcy, w wyznaczonych terminach, będą dostarczać swoje prace do Muzeum Etnograficznego w Tarnowie, które wraz z Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu jest organizatorem tego tradycyjnego wydarzenia. Tam prace oceni komisja, która przyzna nagrody. Tarnowianie także będą mogli oglądać zgłoszone do konkursu prace. Ich wystawa, połączona z kiermaszem, będzie prezentowana od 4 do 9 kwietnia w oddziale Muzeum przy ulicy Krakowskiej w Tarnowie.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Skróty młodzieżowe 2022 - czy wiesz co oznaczają?

Pytanie 1 z 12
Co oznacza skrót BTW?