Małopolska Noc Naukowców każdego roku gromadziła w murach największej tarnowskiej uczelni oraz partnerujących jej szkół i instytucji, tysiące chętnych do zgłębiania wiedzy. Proponowane spotkania, doświadczenia, quizy i gry miały uczyć bawiąc i przekonywać, że nauka jest ciekawa. W tym roku jednak pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany organizatorów. Nie będzie można zajrzeć do poszczególnych pracowni. Nie oznacza to jednak, że Małopolska Noc Naukowców się nie odbędzie. W proponowanych wydarzeniach będzie można wziąć udział zdalnie.
- Osoby zaangażowane w organizację Małopolskiej Nocy Naukowców, oprócz pokazów i prezentacji, przygotowały też filmy, na których pokazane zostały wszystkie propozycje. Będą one dostępne w Internecie dla wszystkich, którzy zechcą je obejrzeć. W piątek 27 listopada, kiedy powinna odbywać się Małopolska Noc Naukowców, na stronie pwsztar.edu.pl zostanie opublikowany szczegółowy program wydarzenia. Pod każdym z nich znajdzie się aktywny link. Wystarczy usiąść wygodnie w domowym zaciszu, wybrać pokaz, uruchomić prezentację i poczuć się odkrywcą – zachęca Piotr Kopa, rzecznik Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.
Lista propozycji przygotowanych przez tarnowską PWSZ jest bardzo długa. Na pewno nie zabraknie cieszących się ogromną popularnością doświadczeń chemicznych, będą pokazy robotów mobilnych, makiety pociągów, składanie origami czy test z języka angielskiego. Poznacie też laureatów Ig Nobli, czyli autorów najdziwniejszych i jednocześnie najzabawniejszych odkryć. Katedra Fizjoterapii zaprezentuje ćwiczenia relaksujące z wykorzystaniem rollera i piłeczki tenisowej, a młodzi rodzice poznają zasady udzielania pierwszej pomocy noworodkom i niemowlakom. Dowiecie się też, jak barwi się papier w technice ebru.
Atrakcje w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców przygotowało też III Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie. Tu wśród zagadnień między innymi woda od A do Z, sprawdzicie jak jedzą i widzą owady. W pracowni chemicznej spotkacie ryczącego misia, płonący lód, zielonego duszka i płonącą pianę. Będą też wybuchające wulkany, obserwacja gwiazd i matematyczne wyszywanki. Z kolei Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie zaprasza na szereg pokazów związanych z ekologią.
- W pracowni geografii - "Jutro powstaje dziś. Kampania antysmogowa", w pracowni fizyki - "Jak segregować śmieci, by świat w przyszłości był zdrowy", w pracowni dietetyki - "Domowy ryneczek na parapecie - propagowanie zdrowego stylu życia", w pracowni sztuki - "Sztuka recyklingu", a w pracowni chemicznej - "Zrób sam domowe środki czystości - pokaz ciekawych eksperymentów chemicznych". Będą też ekologiczne opakowania, ekologiczne zabawki, samodzielnie produkowane kosmetyki a także prezentacja dotycząca tarnowskiego wynalazcy, naszego patrona Jana Szczepanika – zaprasza dyrektor szkoły Sławomir Sus.
Wszystkie wydarzenia przygotowane w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców znajdziecie na stronie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Linki do filmów, pokazów i doświadczeń będą aktywne już od piątku (27 listopada). Na swojej stronie propozycje opublikuje również Szkoła Szczepanika. Będą dostępne na stronie placówki w piątek od godziny 14:00. Nie musicie się martwić, jeżeli nie zdążycie obejrzeć wszystkiego w piątkowy wieczór. Linki pozostaną aktywne również w kolejnych dniach po Małopolskiej Nocy Naukowców.