- Dodatkowy zasiłek przeznaczony jest zarówno za opiekę nad dziećmi do lat 8, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności - mówi Anna Szaniawska, rzecznik prasowa ZUS w Małopolsce. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy można także złożyć w przypadku, gdy niania nie może opiekować się dzieckiem z powodu COVID-19 lub kiedy opiekun dzienny nie może pełnić tej opieki.
Jak starać się o zasiłek?
Zasady występowania o dodatkowy zasiłek pozostają bez zmian. Aby go otrzymać wystarczy złożyć u pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Natomiast osoby, które prowadzą działalność, składają oświadczenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Mogą to zrobić przez internet – na Platformie Usług Elektronicznych.
Co ważne - dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.
Dodatkowy zasiłek nie przysługuje wszystkim
Są sytuacje, kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje rodzicom. Nie można skorzystać ze świadczenie, jeśli drugi z rodziców może zapewnić dziecku opiekę np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego. Podobnie jest w sytuacjach, kiedy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta.
Więcej informacji na temat dodatkowego świadczenia dla rodziców można znaleźć na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]!