Rozsypane puzzle można z powrotem poskładać. Nawet jeżeli to wydaje się trudne, to warto się postarać. Będą do tego namawiali organizatorzy trzeciej konferencji pod hasłem DezIntegracja, która na początku października odbędzie się w Tarnowie. Wydarzenie adresowane jest do nauczycieli, dyrektorów, wychowawców, ale również do rodziców, dziadków i wszystkich opiekunów dzieci i młodzieży. Uczestnicy będą rozmawiać o tym, jak rozumieć i wspierać dzieci i młodzież, w trudnych dla nich sytuacjach, oraz jak budować i naprawiać relacje z młodymi ludźmi.
Polecany artykuł:
- Gościem konferencji będzie między innymi profesor Marek Kaczmarzyk. Jak przekonuje, my mamy relacje i bycie w relacji zakodowane w genach. Jesteśmy zaprogramowani do współpracy, współdziałania, bycia razem. Tym zostaliśmy obdarowani przez naturę i o tym będziemy mówić na naszej konferencji. Wykład profesora Kaczmarzyka wprowadzi nas w neurobiologiczne podstawy naszego funkcjonowania. Z kolei Bartłomiej Taurogiński będzie mówił o problemach emocjonalne nastolatków z perspektywy dialektycznej terapii behawioralnej. To będzie wykład między innymi o zachowaniach dezintegracyjnych nastolatków. Natomiast Kaja Wieczorek-Socha wygłosi wykład pod tytułem “Nie jesteś w tym sam, czyli o roli rodziców i rodzin w leczeniu nastolatków z dysregulacją emocji” – zapowiada Marta Łazarczyk, prezes Fundacji Alegoria w Tarnowie.
Wydarzenie współorganizuje Specjalistyczna Poradnia Profilaktyczno – Terapeutyczna w Tarnowie. Jej dyrektorka Agnieszka Latos przyznaje, że liczba młodych ludzi i dzieci wymagających pomocy specjalistów wcale nie maleje. Najczęściej zgłaszane problemy to zaburzenia depresyjne i lękowe oraz rozpad rodziny na wszystkich szczeblach, nie tylko relacji pomiędzy małżonkami.
- To, co znaczące, to pewna zmiana, którą obserwujemy. Dawniej, kiedy zgłaszała się rodzina z dzieckiem, to problemy tego dziecka wynikały z wielu różnych czynników, ale wspierające było to, co w rodzicu i z tego można było czerpać zasoby do pracy z dzieckiem. Dziś bardzo często jest tak, że trzeba równolegle prowadzić terapię dziecka i rodzica, bo rodzic ma te same zaburzenia depresyjne czy lękowe, co dziecko. Chcąc pomóc dziecku, rodzic zapomina, że musi zacząć od pomocy sobie – zauważa Agnieszka Latos.
Do udziału w konferencji organizatorzy zapraszają dyrektorów i nauczycieli, wychowawców, ale również rodziców i dziadków – wszystkich, którzy mają kontakt z dziećmi i młodzieżą. Zagadnienia, które znalazły się w programie były konsultowane z tarnowskimi poradniami, więc sporo w nich odniesień do zjawisk i problemów, z którymi spotykają się nauczyciele tarnowskich szkół i rodzicie dzieci z naszego miasta i regionu.
Polecany artykuł:
Konferencja DezIntegracja 3.0 odbędzie się 5 października 2023, w godzinach od 9:00 do 14:00, w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej w Tarnowie, przy ul. Lippóczy’ego. Projekt został sfinansowany z Funduszu Sprawiedliwości, wydarzenie jest otwarte i darmowe. Obowiązują jednak zapisy. Zgłoszenia można dokonać za pośrednictwem strony alegoria.org.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]