Osoby, które na co dzień opiekują się niepełnosprawnym członkiem rodziny, rzadko mogą liczyć na wolną chwilę. Cały swój czas i zaangażowanie poświęcają podopiecznemu, który wymaga pielęgnacji. Z myślą o nich Subregionalne Centrum Wsparcia Opiekunów Nieformalnych Osób Niesamodzielnych Bezpieczna Przystań w Tarnowie oferuje tak zwaną opiekę wytchnieniową. Po zgłoszeniu się do projektu, wykwalifikowany opiekun z Centrum, przyjdzie do domu i wyręczy w codziennych obowiązkach.
- Troska o osobę niepełnosprawną w domu to jest praca niezwykle wymagająca, trwająca nieprzerwanie przez całą dobę. Opiekunowie, aby temu sprostać, często rezygnują z pracy zawodowej, cały swój czas poświęcając bliskiemu w potrzebie. Opieka wytchnieniowa jest realizowana w domu podopiecznego. W sumie w ciągu roku do wykorzystania jest 190 godzin takiej pomocy. To są czynności pielęgnacyjne, jak mycie, przebieranie, karmienie, ale także sprzątanie, gotowanie, pranie, wyjście na spacer. Czasem trzeba, aby opiekun posiedział i porozmawiał z podopiecznym, bo te osoby często czują się samotne. Z kolei w tym czasie członek rodziny, który na co dzień zajmuje się opieką, może mieć chwilę dla siebie, na odpoczynek, albo załatwienie własnych spraw – tłumaczy Magdalena Trojanowska, pracownik socjalny.
Projekt opieki wytchnieniowej, dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, jest zupełnie darmowy dla beneficjentów. Zadanie realizuje Subregionalne Centrum Wsparcia Opiekunów Nieformalnych Osób Niesamodzielnych Bezpieczna Przystań w Tarnowie. Aby skorzystać z pomocy wystarczy być mieszkańcem Tarnowa. Trzeba wypełnić wniosek i dołączyć zaświadczenie wystawione przez Miejski Zespół Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności. Informacje i formularze znajdziecie na stronie bezpiecznaprzystan.com.pl. W sumie program obejmie ponad 200 osób.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]