sezon grzewczy

i

Autor: Pixabay

Czym nie można palić w piecu? Nestor tarnowskich kominiarzy ostrzega przed paleniem byle czym

2022-10-31 11:02

Palenie w piecu nieodpowiednimi materiałami może być w tym roku prawdziwym problemem. Nestor tarnowskich kominiarzy Stanisław Lemek jest zaniepokojony zbliżającym się sezonem grzewczym. Jego zdaniem, palenie „byle czym” może doprowadzić do niedrożności w kominach, co może skutkować pożarami sadzy.

Sezon grzewczy 2022. Palenie w piecu węglowym „byle czym” może doprowadzić do pożaru

Nestor tarnowskich kominiarzy Stanisław Lemek, który w tym pracuje w tym zawodzie już 50 lat, w rozmowie z PAP ostrzega przed paleniem w piecach „byle czym”, ponieważ doprowadzi to do niedrożności przewodów kominowych i pożarów sadzy w kominach. Według niego takie niebezpieczne praktyki są stosowane przez mieszkańców Tarnowa. Właśnie niedrożne przewody kominowe były w jego ocenie przyczyną pożaru poddasza w kamienicy przy ulicy Rejtana, do którego doszło w nocy z 1 na 2 października bieżącego roku. Wówczas jedno z mieszkań uległo całkowitemu spaleniu, a strażacy musieli ewakuować lokatorów.

Stanisław Lemek podkreśla, że do takich pożarów będzie dochodziło coraz częściej. Najczęstszą przyczyną zatykania się kominów jest wykorzystywanie do palenia mokrego drewna. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku drewna iglastego, w którym znajduje się żywica. Zdaniem nestora tarnowskich kominiarzy nawet jego wieloletnie leżakowanie nie sprawi, że będzie się ono nadawało do palenia. W piecach węglowych nie powinno się w ogóle palić drewnem, ponieważ szybko się spala i nie utrzymuje ciepła. Drewno najlepiej nadaje się na rozpałkę. Jeśli jednak zdecydujemy się nim palić, to powinno ono przeleżeć co najmniej dwa lata i nie być przypadkowe. Należy zatem używać twardego drewna drzew liściastych, np. bukowego.

Jednakże najbardziej bezpiecznym surowcem energetycznych wykorzystywanym w piecach węglowych jest węgiel. Stanisław Lemek zwraca uwagę, że należy zwracać uwagę na jakość węgla. Można ją sprawdzić w prosty sposób. Jeśli wzięta w palce bryłka węgla pozostawia czarne ślady, to świadczy to o jego wysokiej jakości. Nestor tarnowskich kominiarzy podkreśla, że węgiel nie może być mokry, a zdarza się, że czasami producenci polewają go wodą, aby zwiększyć jego wagę i zarobić więcej pieniędzy.

Stanisław Lemek przypomina też o regularnym czyszczeniu pieców węglowych z popiołu i innych pozostałości po spalaniu. Natomiast jeśli słyszymy, że piec wydaje niepożądane odgłosy, np. „strzela”, albo widzimy, że bucha ogniem i dymi do kotłowni, to mamy do czynienia z zatkanym przewodem kominowym, który wymaga wyczyszczenia. W takim przypadku powinno się skontaktować z fachowcem, a nie podejmować samodzielne działania.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

QUIZ. Jak dobrze znasz związki frazeologiczne w języku polskim?

Pytanie 1 z 12
Na początek coś łatwego. Jeśli coś jest naszym słabym punktem, to mówimy, że to nasza:
Mostek nad Kanałem Wystawowym zamknięty. "Grozi zawaleniem"