Bochnia. 64-latka padła ofiara oszustów i straciła ponad 100 tysięcy złotych
W ciągi ostatnich dni na terenie powiatu bocheńskiego doszło do serii prób oszustw różnymi metodami, najczęściej „na wypadek” oraz „na członka rodziny”. Za każdym razem powtarzał się praktycznie taki sam schemat. Oszuści dzwonili na telefon stacjonarny do seniorów i podawali się za bliskie osoby, które doprowadziły do zdarzenia drogowego, w którym ktoś został poszkodowany. Jedynym wyjściem z sytuacji i uniknięciem więzienia miało być przekazanie gotówki. W trzech przypadkach oszustom nie udało się wyłudzić od starszych osób pieniędzy. Niestety, w usłyszaną w słuchawce telefonu legendę uwierzyła 64-letnia mieszkanka powiatu bocheńskiego, która ostatecznie straciła fortunę. Łupem naciągaczy padło aż 110 tysięcy złotych.
64-latka po odebraniu połączenia usłyszała, że rozmawia z synową, która spowodowała wypadek, w którym ranna została kobieta w ciąży, a jej stan jest poważny. Powiedziała, że niezwłocznie potrzebuje 110 tysięcy złotych w celu wpłacenia kaucji. Jej wersję wydarzeń potwierdził „policjant”. Mieszkanka powiatu bocheńskiego spakowała gotówkę i przekazała ją zgodnie z wskazówkami oszustów.
Mundurowi w związku z coraz częstszymi próbami oszustw, do których dochodzi w Bochni i powiecie bocheńskim, wystosowali komunikat z apelem o zachowanie ostrożności w czasie rozmów telefonicznych z osobami, które podają się za członków rodziny i proszą o przekazanie pieniędzy.
Policjanci apelują o ostrożność oraz rozwagę w kontaktach z nieznajomymi osobami, które dzwoniąc na telefon stacjonarny usiłują wyłudzić pieniądze. W przypadku telefonicznej prośby o pilne przekazanie pieniędzy, bo ktoś bliski miał wypadek, natychmiast należy się rozłączyć i skontaktować z tym krewnym. W przypadku braku takiej możliwości należy skontaktować się z innymi członkami rodziny. Nie wolno działać w pośpiechu ulegając naciskom oszustów. Należy pamiętać, aby nie podawać informacji o posiadanych oszczędnościach, ani żadnych danych osobowych. Nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania czy domu. We wszystkich podejrzanych sytuacjach, należy niezwłocznie dzwonić pod numer najbliższej jednostki Policji lub pod numer alarmowy 112.
Apelujemy do wszystkich mieszkańców o przekazanie tego kolejnego ostrzeżenia seniorom ze swoich rodzin oraz sąsiedztwa. Osobami szczególnie zagrożonymi tego typu przestępstwami są osoby, które od wielu lat posiadają telefony stacjonarne. Oszuści kontaktują się z nimi wykorzystują stare książki telefoniczne, w których widniały dokładne dane abonentów: imię, nazwisko oraz adres. Nie zapomnijmy ostrzec naszych bliskich. Z pewnością wiedza na temat sposobów działania oszustów pomoże uniknąć im stania się ofiarą przestępstwa. Im więcej seniorów świadomych, tym mniej znajdzie się w gronie poszkodowanych – czytamy w komunikacie Komendy Powiatowej Policji w Bochni.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]