Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Wojniczu jest prowadzony przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie. Ruszył 4 stycznia 2021 roku. Dotychczas z pomocy zatrudnionych tam specjalistów skorzystało 65 osób. Wzięły udział w 191 godzinach zajęć terapeutycznych. W Ośrodku właśnie ruszają tematyczne grupy wsparcia. Jest coś dla samotnych, rodziców, małżonków, dla dorosłych ale i dla młodzieży.
- Czasami ktoś dzwoni czy przychodzi tylko żeby porozmawiać z drugim człowiekiem, opowiedzieć o problemach, żeby ta osoba wysłuchała i coś poradziła. Czas pandemii daje się we znaki. Dlatego już w marcu ruszyła grupa wsparcia la osób, które z powodu COVID-19 czują się samotne. W każdej chwili można dołączyć. Spotkania odbywają się w sali konferencyjnej na miejscu z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego. W kwietniu rozpoczęły się zajęcia grupa dla osób doświadczających przemocy. Będzie prowadzona do końca lipca. Z kolei w maju mamy zaplanowane rozpoczęcie warsztatów edukacyjnych dla rodziców „Świadome rodzicielstwo”. Zapraszamy wszystkich rodziców, mających problemy z dziećmi - zachęca Anna Górska, dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie.
Na tym jednak nie koniec. W tym roku zaplanowano jeszcze zajęcia grupy wsparcia dla osób przeżywających utratę kogoś bliskiego, na przykład w wyniku śmierci, rozstania czy rozwodu. Będzie też grupa dla rodzin nieumiejących rozwiązywać problemów wewnątrzrodzinnych. Z myślą o osobach niepełnosprawnych przygotowano cykl zajęć wspierających w radzeniu sobie z ograniczeniami wynikającymi z niepełnosprawności. Będzie też grupa wsparcia la osób borykających się z uzależnieniami dziecka. Cały czas prowadzona jest też terapia rodzinna i małżeńska.
Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Wojniczu działa bezpłatnie i całodobowo. Można w nim skorzystać z pomocy specjalistów: psychologa, terapeuty, prawnika, pracownika socjalnego. W sytuacji zagrożenia zdrowia i życia Ośrodek oferuje miejsce w hostelu interwencyjnym. Jest w nim sześć miejsc, można się tam zatrzymać na trzy miesiące. Aby dołączyć do wybranej grupy wsparcia wystarczy się zgłosić i wypełnić jeden, prosty formularz. Obowiązuje zasada absolutnej poufności. Korzystający z pomocy mogą być pewni, że problemy z którymi się zgłaszają, nie trafią do nikogo innego, poza terapeutą. Placówka znajduje się przy ulicy Jagiellońskiej 17 w Wojniczu. Można kontaktować się także telefonicznie pod numerem 14 650-13-92, albo dzwoniąc na numer infolinii: 512-259-253.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]