Dla jednych czas odpoczynku, dla innych – wzmożonej pracy. Ponad 1400 policjantów Wydziałów Ruchu Drogowego w najbliższych dniach będzie pracowało na małopolskich drogach. Mają pilnować bezpieczeństwa, a w razie potrzeby, pomagać w usprawnieniu ruchu. Szczególną uwagę mundurowi będą zwracać na przestrzeganie przepisów, przede wszystkim tych, dotyczących ograniczenia prędkości. Zbyt szybka jazda to wciąż częste przewinienie kierowców, nie tylko w regionie tarnowskim. Oprócz mandatu i punktów karnych można na trzy miesiące stracić prawo do prowadzenia samochodu.
- Niestety, niewiele się zmieniło. Nadmierna prędkość wciąż jest główną przyczyną wypadków, nie tylko w Tarnowie i regionie, ale w całej Polsce. Kierowcy nadal przekraczają dopuszczalną prędkość 50 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym. Takie sytuacje mają miejsce na głównych ciągach komunikacyjnych w mieście i na drogach regionu. Nie ma szczególnych dni tygodnia, czy pory dnia. Niemal codziennie tarnowscy policjanci zatrzymują prawa jazdy za zbyt szybką jazdę. Zdarzają się też kierowcy, którzy mimo tego wsiadają za kierownicę. Wówczas, jeśli patrol zatrzyma taką osobę, czas pozbawienia uprawnień jest wydłużany o kolejne trzy miesiące – wyjaśnia Sebastian Bąk, szef Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.
Oprócz nieprzepisowej, nadmiernej prędkości, podczas majowego weekendu policjanci będą zwracać uwagę na trzeźwość kierujących, sposób przewożenia dzieci, zapinanie pasów bezpieczeństwa i stan techniczny samochodów.
„Przed wyjazdem warto skontrolować oświetlenie, uzupełnić poziom płynu do spryskiwaczy, zadbać o czystość szyb. Kontrolując ciśnienie w ogumieniu nie zapomnijmy o kole zapasowym. Tych kilka drobnych czynności może znacznie poprawić poziom bezpieczeństwa podczas jazdy” - czytamy na profilu FB małopolskiej policji.
W piątek 30 kwietnia w Małopolsce prowadzona jest akcja kaskadowego pomiaru prędkości. Ma to poskromić zapędy rajdowe kierowców i wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa. Policjanci apelują, by szczególną uwagę zmotoryzowani zwracali na pieszych i rowerzystów. To najmniej chronieni uczestnicy ruchu drogowego, którzy zwykle ponoszą największy uszczerbek na zdrowiu w wyniku wypadków. Dodajmy, że podczas ubiegłorocznego majowego weekendu, od 30 kwietnia do 3 maja, w 13 wypadkach 2 osoby zginęły, a 12 zostało rannych.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]