Wystawa ma przypomnieć trudne czasy PRL-u, pokazać tragedię trudnego okresu socjalizmu, pokaże stan wojenny ze strony ówczesnych władz, jak i ludzi, którzy w tym czasie byli prześladowani i internowani. Będzie można przenieść się do czasów ZOMO i bezpieki. Wystawa pokaże złe warunki życiowe, niskie zarobki, strajki, pobicia przez bezpiekę i walka o lepszą przyszłość. To wszystko będzie w historii ludzi internowanych podczas stanu wojennego. Będą oryginalne dokumenty z internowania tarnowskich działaczy Solidarności, unikatowe eksponaty z PRL-u i mnóstwo zdjęć. Wystawę „Chcieli być sobą” będzie można obejrzeć od 20 grudnia w Muzeum Okręgowym przy Rynku 3 w Tarnowie. Wernisaż o godz. 18.00
- To będzie miało na celu ukazanie trochę tragedii tamtego okresu, ponieważ dużo będzie o historii osób, które nam przekazały eksponaty, głównie właśnie o internowaniu i różnego rodzaju represjach wobec tych osób. Będą zdjęcia z Załęża, z miejsca internowania. Wystawa ma skłonić do przemyśleń, zwłaszcza młodych ludzi, że czasy komunizmu, bezpieki i milicji obywatelskiej to był ciągły strach o życie, a przede wszystkim strach tych osób, które próbowały jakoś działać i polepszać sytuację. W dokumentach z internowania o przyczynach uwięzienia zwykle czytamy, że są internowani z powodu zagrożenia dla systemu socjalistycznego czy ładu i porządku socjalistycznego. Więźniowie byli traktowani gorzej niż bandyci - mówi Jakub Nowak z Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
"Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]"