W ubiegłym roku w tym wydarzeniu wzięło udział ponad 200 twórców. To dorośli, ale również młodzież i dzieci, bo Regionalny Konkurs na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z okresem Wielkanocy jest adresowany do wszystkich chętnych, bez względu na wiek. To wydarzenie ma podtrzymywać tradycję ozdabiania wielkanocnych pisanek, ale w oparciu o tradycyjne sposoby i techniki. Stąd prace batikowe, drapane, czy dekorowane sitowiem.
Polecany artykuł:
- Bardzo się cieszymy, że to wielopokoleniowa tradycja. Nazwiska uczestników się powtarzają, a z roku na rok przybywa kolejnych przedstawicieli rodzin, którzy dołączają do udziału w konkursie. Widzimy jak babcie, a nawet prababcie uczą dzieci i zachęcają do uczestnictwa. A dla nas to wielogodzinna praca przy ocenianiu zgłoszonych prac. Czasami o wygranej czy przegranej decydują szczegóły, detale. Staramy się bardzo uważnie patrzeć, oceniać, żeby nikogo nie pominąć, nie skrzywdzić. Bo w przygotowanie każdej pracy autorzy wkładają mnóstwo wysiłku – przyznaje Beata Rompała z Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, które jest organizatorem wydarzenia.
Zgłoszenia chętnych do udziału w 32. edycji Regionalnego Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z okresem Wielkanocy będą przyjmowane do godziny 15:00, w środę 15 marca. Trzeba wypełnić karty zgłoszeń i przesłać do Małopolskiego Centrum Kultury Sokół, albo przekazać osobiście do biura w Tarnowie przy ulicy Urszulańskiej 16. Natomiast sam konkurs będzie się odbywał od 27 marca do 1 kwietnia. Zgłoszone prace będzie można oglądać w salach wystawienniczych Muzeum Etnograficznego w Tarnowie, przy ul. Krakowskiej 10.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]