Aspirant Mariusz Więcek

i

Autor: Justyna Świderska Aspirant Mariusz Więcek

Wydarzenia

Bądź człowiekiem – reaguj! Akcja społeczna dzielnicowego z Tarnowa

2023-08-08 12:47

Akcję pod takim hasłem zainicjował dzielnicowy z Piaskówki. Aspirant Mariusz Więcek zachęca mieszkańców, by większą uwagę zwracali na swoich sąsiadów, starszych i samotnych, ale również takich, u których słychać odgłosy awantur.

Sąsiedzka pomoc jest nieoceniona w sytuacjach kryzysowych i nigdy nie wiadomo, kiedy i komu może być potrzebna. Kampania społeczna pod hasłem „Bądź człowiekiem – reaguj” to pomysł dzielnicowego w tarnowskiej Piaskówki. Aspirant Mariusz Więcek chce w ten sposób walczyć ze znieczulicą, która sprawia, że mieszkańcy nie interesują się losem osób, które często mieszkają w tym samym bloku, za ścianą, czy na tej samej ulicy. Do aktywnego niesienia pomocy przekonują plakaty, stworzone przez wychowanków Pałacu Młodzieży w Tarnowie, które już pojawiły się w mieście i mediach społecznościowych.

- Zdarza się, że sąsiedzi w ogóle się nie znają. Mogą mieszkać w tym samym bloku, mijać się na klatce schodowej i nie mówią sobie nawet „dzień dobry”. Z kolei jak dochodzi do jakiejś krytycznej sytuacji, to okazuje się, że dużo widzą, sporo wiedzą, ale nikogo nie zawiadomili. To dotyczy na przykład domowych awantur, do których z czasem ludzie się przyzwyczajają. „No, tam tak po prostu jest” – mówią i nic z tym nie robią. A tymczasem gdyby reagowali i zgłaszali podobne problemy odpowiednim służbom, to można by wielu sytuacji uniknąć i pomóc wielu osobom – mówi dzielnicowy Więcek.

POSŁUCHAJ o akcji "Bądź człowiekiem - reaguj!"

Policjant zachęca do reagowania w przypadku stosowania przemocy, krzyków czy odgłosów bicia, ale nie tylko. Warto także uważniej przyglądać się starszym i często osamotnionym mieszkańcom bloku czy osiedla. Zdarza się bowiem, że przez dłuższy czas nikt nie reaguje, kiedy takie osoby nagle znikają z życia wspólnoty.

Co zrobić gdy ktoś się zadławi? Tak możesz uratować komuś życie!

- Jest na przykład taki pan Józio. I pan Józio codziennie chodzi do lokalnego sklepu po bułeczki. Ale nagle pan Józio znika, przestaje przychodzić po zakupy. I warto się zainteresować, bo może starszy pan przewrócił się w mieszkaniu, może potrzebuje pomocy, nie ma leków, zasłabł, więc konieczna jest interwencja lekarza. W takiej sytuacji jeden telefon wykonany w porę może komuś uratować życie. Zdarzało się bowiem, że znajdowaliśmy w Tarnowie osoby dopiero kilka tygodni po tym, jak zmarły – przekonuje aspirant Mariusz Więcek.

Tymczasem, jak wynika z obserwacji policjantów, tarnowianie niechętnie mieszają się w sprawy innych. Najczęściej jako powód podają niechęć do bycia świadkiem wzywanym do stawienia się na przesłuchaniu lub w sądzie. Pokutuje przekonanie, że rodzinne sprawy załatwia się w czterech ścianach własnego mieszkania. Ludzie boją się łatki „donosiciela”, obawiają się reakcji sąsiadów na ewentualne wezwanie przez nich policji.

Społeczna akcja pod hasłem „Bądź człowiekiem – reaguj” trwa. W różnych punktach miasta można już znaleźć plakaty zachęcające do większej wrażliwości na potrzeby mieszkańców w sąsiedztwie. W każdym przypadku wymagającym interwencji warto zadzwonić pod numer alarmowy 112.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Zasady savoir-vivre nie są ci obce? Przekonaj się! Quiz

Pytanie 1 z 10
Kto przedstawia się pierwszy?