Autobus MPK Tarnów

i

Autor: Justyna Świderska Autobus MPK Tarnów

Wiadomości

Autobusy miejskie wrócą na drogi gminy Tarnów? Trwają rozmowy między wójtem i prezydentem

2024-08-13 11:03

Prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny rozpoczął rozmowy z wójtem gminy Tarnów Grzegorzem Koziołem o przywróceniu autobusów miejskich na drogi ościennego samorządu. Do plusów takiego rozwiązanie należy zaliczyć przede wszystkim jeden bilet i wysokie standardy świadczonych usług. Jednak gmina Tarnów, która korzysta obecnie z usług Małopolskich Linii Dowozowych, jest coraz bliżej przedłużenia tej umowy. Wójt jako główny powód podaje koszty, które u aktualnego przewoźnika są o 2 miliony złotych niższe niż te proponowane przez miasto.

Prezydent Jakub Kwaśny i wójt Grzegorz Kozioł rozmawiają o wspólnej komunikacji zbiorowej

Pod koniec 2020 roku prezydent Tarnowa Roman Ciepiela zerwał umowę na komunikację zbiorową z gminami: Tarnów, Pleśna i Lisia Góra. Powodem był brak akceptacji włodarzy ościennych samorządów nowych stawek, które zaproponowało miasto, tłumacząc się rosnącymi kosztami obsługi taboru MPK. Od tamtego czasu gminy korzystały z usług prywatnych przewoźników, a następnie podpisały umowę na przewóz pasażerów z Małopolskimi Liniami Dowozowymi.

Powrót do wspólnej komunikacji zbiorowej jest jednym z najczęściej poruszanych tematów zarówno przez władze Tarnowa, jak i włodarzy gmin. Dlatego też prezydent Jakub Kwaśny zwrócił się do wójt Grzegorza Kozioła z propozycją dotyczącą przywrócenia kursów z miasta do gminy. Jednak wszystko wskazuje na to, że szef sąsiedniego samorządu przedłuży na początku przyszłego roku umowę z Małopolskimi Liniami Dowozowymi. Powodem jest nieopłacalna oferta miasta, która jest o 2 miliony złotych droższa niż usługi obecnego przewoźnika.

— Trwają rozmowy odnośnie wspólnej komunikacji miejskiej, którą mielibyśmy organizować z miastem Tarnowem. Muszę powiedzieć, że przychylność prezydenta Jakub Kwaśnego jest bardzo daleko idąca. Doszliśmy już wstępnie do porozumienia finansowego w sprawie ewentualnej partycypacji w kosztach. Jest to powrót do tego, co było dwadzieścia lat temu, czyli, że każdy samorząd płaci za siebie na swoim terytorium. Jednak w tym czasie, który minął od momentu rozwiązania umowy przez miasto Tarnów, gmina Tarnów już komunikację w jakiś sposób sobie unormowała. Zafunkcjonowała ona w oparciu o Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i teraz praktycznie rozmawiamy o sprawach finansowych. Obecnie gmina Tarnów w komunikacji marszałkowskiej partycypuje w kwocie 5 milionów złotych. W przypadku tego przelicznika, który jest w Tarnowie, bez dopłaty rządowej, byłaby to kwota znacznie większa, bo przekraczająca 7 milionów złotych — wyjaśnia w rozmowie z Radiem ESKA wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł.

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Autobusy tarnowskiego MPK wrócą na drogi gminne? Odbył się kurs próbny do Wierzchosławic [GALERIA]

Quiz. Tarnów opanowały maszkarony! Rozpoznasz po zdjęciu, gdzie się znajdują?

Pytanie 1 z 14
Gdzie znajduje się Duch Teatru?
Duch Teatru
Donald Tusk: UKŁAD ZAMKNIĘTY. Rozliczenia poprzedniego Rządu [100 mld zł]