Krew

i

Autor: Łukasz Grygiel Mimo apeli wciąż brakuje krwiodawców

Akcje to za mało - brakuje krwi. Specjaliści zachęcają też, by ją badać profilaktycznie

2020-06-01 15:16

Zapasy topnieją w szybkim tempie, a chętnych do honorowego oddawania kwi nie przybywa. Krwiodawcy obawiają się zakażenia koronawirusem. Poczekalnie punktów pobrań, zwykle pełne chętnych,m teraz na ogół świecą pustkami. Tymczasem krew jest potrzebna cały czas dla ofiar wypadków i nagłych, poważnych komplikacji zdrowotnych. Powoli wracają zabiegi planowe, a to oznacza, że zapotrzebowanie na krew jeszcze wzrośnie.

Poszukiwani krwiodawcy

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie podaje, że obecnie żadna z grup krwi nie jest zabezpieczona w sposób optymalny. Natomiast najpilniej trzeba uzupełnić zapasy grup B Rh-. Stąd apel do dorosłych i zdrowych osób, aby zechciały umówić się na oddanie krwi w punktach poboru. Rezerwacja terminu i procedury dezynfekcyjne to konieczność wynikająca z epidemii.

Badaj krew

Tymczasem specjaliści z Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie zachęcają do wykonywania profilaktycznych badań. Alarmują, że co 30 sekund jedna osoba na świecie dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. Liczba chorych w ciągu ostatnich kilkunastu lat wzrosła dwukrotnie. Co ważne, nowotwory krwi i szpiku mogą być skutecznie leczone. Kluczem jest jednak ich wczesne wykrycie. Dlatego lekarze z Tarnowa zachęcają do wykonywania badań. Nieprawidłowe poziomy leukocytów, erytrocytów i trombocytów dla lekarza pierwszego kontaktu stanowią sygnał, że z naszym zdrowiem może dziać się coś złego. Szczególnie niepokoić powinny takie objawy jak: zmęczenie, utrata masy ciała, nocne poty i podwyższona temperatura. Jedno proste badanie – morfologia krwi obwodowej, może uratować życie.

Sonda z krwiodawstwa. Dlaczego oddajecie krew?
QUIZ: Rozpoznasz polskie miasta po jednym zdjęciu? Sprawdź!
Pytanie 1 z 20
Miasto ze zdjęcia to:
Kraków