Za pomysłem przełożeniem głosowania opowiedziało się dwudziestu dwóch radnych. Wniosek złożył Sebastian Stepek z Koalicji Obywatelskiej
- Koniec końców ten budżet udało się dopracować wspólnie z magistratem i prezydentem, natomiast dzisiaj prawdopodobnie nie wystarczy nam głosów do jego przegłosowania. Niektórzy radni, dosłownie pojedyncze osoby, mają wątpliwości. Myślę, że jeszcze te kilka dni pomogą im zapoznać się ze szczegółami budżetu – mówił Sebastian Stepek.
Powodów przekładania głosowania na budżetem nie widział radny Marek Ciesielczyk. Dziwił się, bo przecież ten ważny dokument dyskutowany był przez wiele tygodni. Otrzymał też pozytywną opinie komisji ekonomicznej.
- Myślę, że mieszkańcom należy się wyjaśnienie. Po prostu zabrakło jednego głosu. Zarówno przewodniczący Koalicji Obywatelskiej, jak i ja - mamy zastrzeżenia do tego budżetu. No i z tego wynika, że prezydent dysponuje dwunastoma szablami, czyli zabrakło jednego głosu. Co wskazuje po raz kolejny na brak porozumienia i brak dialogu, skoro nawet przewodniczący klubu nie chce głosować za prezydenckim projektem – mówił Marek Ciesielczyk. Dodał również z ironiczną, że w jego opinii z budżetu tylko dwie osoby są zadowolone: prezydent i skarbnik.
Głos w sprawie zabrał radny Zbigniew Kajpus, przewodniczący Koalicji Obywatelskiej. Radny na co dzień jest również pracownikiem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. To właśnie sprawy finansowe miejskiej spółki – jego zdaniem – powinny być bardziej dopracowane. Trzeba wziąć pod uwagę m.in. ostatnia decyzje trzech ościennych gmin, które wypisały się miejskiego systemu przewożenia pasażerów. Spółka z pewnością na tym straci. Ostatecznie głosowanie nad budżetem przeniesiono na 30 grudnia.
Jak odrzucony projekt budżetu przedstawia się w liczbach?
Dochody mają wynieść ponad 872 miliony złotych, z kolei wydatki ponad 915 milionów. Deficyt w kwocie 43 milionów ma zostać pokryty m.in. z zaciągniętych kredytów i emisji obligacji.