Polecany artykuł:
W całej Małopolsce takich szkół modelowych jest 22. Z każdego powiatu wybrano jedną placówkę, która wdroży nowoczesny system nauczania z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych, a następnie będzie się dzielić wiedzą i doświadczeniami z innymi szkołami. Projekt na zlecenie Zarządu Województwa realizuje Laboratorium Edukacji Cyfrowej HUMINE z Tarnowa. Eksperci na dwa lata obejmą szkoły swoim wsparciem merytorycznym i praktycznym. Wskażą rozwiązania i nauczą wykorzystywania nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym uczniowie zdobędą kompetencje, przydatne w przyszłości na rynku pracy.
- My musimy być szkołą przyszłości. Widzimy, co się dzieje na rynku pracy i my musimy w taki sposób uczyć i przygotowywać uczniów do wejścia na ten rynek. Nasza szkoła przeszła pomyślnie procedurę kwalifikacji do projektu. Może dlatego, że już od dłuższego czasu stawiamy na rozwój, nasi nauczyciele wiele już osiągnęli w dziedzinie edukacji cyfrowej. Będziemy mieć specjalną pracownię, w której będą się odbywać zajęcia z różnych przedmiotów, nie tylko z informatyki. Stawiamy na naukę poprzez doświadczenia. Wszyscy wiemy, że jeśli dziecko ma szansę dotknąć, spróbować, doświadczyć, to znacznie lepiej rozumie i zapamiętuje, aniżeli podczas lekcji prowadzonych w tradycyjny sposób z wykładem nauczyciela – mówi Robert Wadycki, dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Skrzyszowie.
Zdaniem propagatorów nowoczesnej edukacji, szkoła może być ciekawa, może angażować i przygotowywać młodych ludzi do wyzwań przyszłości. Żeby pomóc placówkom w procesie wprowadzania zmian, w Tarnowie w ramach Małopolskiej Tarczy Edukacyjnej, powstało Laboratorium Edukacji Cyfrowej HUMINE. Oferuje ono wsparcie dla nauczycieli - doradcze, szkoleniowe i warsztatowe z zakresu wykorzystania narzędzi cyfrowych i metod aktywizujących ucznia. Pomysłodawcy projektu chcą, by każda ze szkół modelowych miała określoną specjalizację. Może to być ochrona klimatu, podróże kosmiczne, albo nowoczesne technologie. Chodzi o to, by uczniowie zdobywali dzięki temu szereg konkretnych umiejętności i doświadczeń.
W ślad za podpisaną w poniedziałek umową, Zespół Szkół w Skrzyszowie otrzyma 90 tysięcy złotych dofinansowania. Te pieniądze pozwolą na doposażenie placówki w sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć w ramach projektu. Będą to nie tylko komputery czy oprogramowanie, ale na przykład drukarka 3D, dzieki której uczniowie pod kierunkiem nauczyciela będą mogli tworzyć na przykład pomoce dydaktyczne. W ten sposób będą zdobywać kompetencje, których za kilka lat będą poszukiwali pracodawcy.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]