Zmiany dla młodych kierowców. Szykuje się rewolucja w przepisach
Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) chce zaostrzenia przepisów wobec młodych kierowców. Jak podkreśla, osoby w wieku 15-30 lat odpowiadają aż za 1/4 wypadków śmiertelnych na drogach. ETSC zwraca uwagę, że powodem jest m.in. to, że młodzi kierowcy mają małe doświadczenie w prowadzeniu samochodów. Dodatkowo często prowadzą pojazdy po alkoholu lub środkach odurzających. Raport mówi też o tym, że za 81 proc. wypadków stoją mężczyźni.
Według Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu konieczne są więc zmiany. A te zapowiadają się jak prawdziwa rewolucja. Co ma zostać wprowadzone?
Jakie zmiany dla młodych kierowców? Wśród propozycji m.in. zakaz jazdy po zmroku
ETSC proponuje, by młodzi kierowcy po uzyskaniu dokumentu byli poddawani okresowi próbnemu. W trakcie jego trwania obowiązywałby ZAKAZ jazdy nocą. Dodatkowo za kierownicą mogliby zasiąść tylko wtedy, gdy obok znajdzie się osoba mająca dużo większe doświadczenie w prowadzeniu pojazdów. Młodzi kierowcy nie mogliby również przewozić pasażerów. W trakcie badania alkomatem ten musiałby wskazywać zero.
Nowa dyrektywa ma zostać opracowana do końca 2021 roku. Następnie zostanie poddana konsultacjom. W życie może wejść pod koniec 2022 roku.
Polecany artykuł:
Zmiany w przepisach dla młodych kierowców także w Polsce?
Zmiany dla młodych kierowców mogą zostać też wprowadzone w Polsce. Ministerstwo Infrastruktury ma pracować nad projektem, który zobowiązywałby do dodatkowych jazd doszkalających. Te można by odbyć nie tylko z instruktorem, ale również z najbliższym członkiem rodziny, który ma długi staż za kierownicą. Ten pomysł pierwszy raz pojawił się w naszym kraju w 2018 roku.