Wybory 2023. Ilu posłów i senatorów wybiorą głosujący w okręgu nr 15?
Prezydent Andrzej Duda wyznaczył datę wyborów do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej na 15 października 2023 roku. Wówczas obywatele wybiorą 460 posłów z 41 wielomandatowych okręgów wyborczych oraz 100 senatorów z 100 jednomandatowych okręgów wyborczych. W okręgu nr 15 obejmuje Tarnów, miasto na prawach powiatu, a także powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski i wielicki. Z tego obszaru na sejmowych fotelach zasiądzie 9 posłów. Natomiast senatorów wybiera się w Tarnowie oraz w powiatach tarnowskim i dąbrowskim z okręgu nr 35. W tym przypadku jest do rozdania jeden mandat.
Wybory 2023. Hasła wyborcze na plakatach kandydatów z okręgu tarnowskiego
W mieście pod Górą Świętego Marcina najwięcej plakatów wyborczych mają: Robert Wardzała (KO), Roman Ciepiela (KO), Urszula Augustyn (KO), Piotr Górnikiewicz (Trzecia Droga), Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem (Trzecia Droga), Stanisław Sorys (Trzecia Droga), Ryszard Pagacz (PiS), Wiesław Krajewski (PiS), Anna Pieczarka (PiS), Angelika Świtalska (PiS) czy Jacek Jabłoński (Lewica). Jednak nie każdy zdecydował się na reklamowanie swojej kandydatury za pomocą hasła. Te częściej padają podczas spotkań z mieszkańcami, wieców wyborczych czy występów w lokalnych mediach.
Hasła wyborcze dominują na materiałach promocyjnych kandydatów i kandydatek z komitetu Prawa i Sprawiedliwości. Tutaj prym wiedzie Angelika Świtalska, która swoje plakaty i banery postanowiła ubarwić fredrowską frazą. „Jeśli nie chcesz polskiej zguby, 11 wybierz luby!” – brzmi motto Angeliki Świtalskiej. Jest to oczywiście parafraza słów wypowiadanych przez Klarę do Papkina na stronicach „Zemsty”, jednej z najbardziej rozpoznawalnych komedii Aleksandra Fredry. W oryginale brzmią one: „Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby!”.
Przegląda plakatów i haseł wyborczych kandydatów z okręgu tarnowskiego znajdziecie w naszej galerii:
Polecany artykuł:
Wybory 2023. W jakich miejscach nie można umieszczać plakatów i haseł wyborczych?
Zasady umieszczania w przestrzeni publicznej plakatów i haseł wyborczych zostały określone w art. 10 Kodeksu wyborczego, w którym czytamy:
Na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych można umieszczać plakaty i hasła wyborcze wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia.
Istnieją również miejsca objęte bezwzględnym zakazem agitacji wyborczej. Plakatów i haseł o takiej treści nie można umieszczać: na terenie szkół, w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, na terenie urzędów administracji rządowej i administracji samorządu terytorialnego oraz sądów, na terenie zakładów pracy w sposób i formach zakłócających normalne funkcjonowanie, na terenie jednostek wojskowych i innych jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz oddziałów obrony cywilnej, a także skoszarowanych jednostek podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.
Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]