Drukarka 3D kończy budowę osiedla. Ile kosztują wydrukowane domy?

i

Autor: YouTube: ICON - 3D Tech - screen Drukarka 3D kończy budowę osiedla. Ile kosztują wydrukowane domy?

Wiadomości

Wydrukowane osiedle hitem tego lata. Drukarka 3D kończy budowę 100 domów!

2024-08-09 14:14

Wielka drukarka 3D kończy budowę osiedla, na którym będzie ponad 100 domów wydrukowanych w technologii 3D. Inwestycja cieszy się sporym zainteresowanie, czego najlepszym świadectwem jest to, że jedna czwarta budynków została już sprzedana. Osiedle powstaje w Wolf Ranch w Teksasie w Stanach Zjednoczonych.

Drukarka 3D kończy budowę osiedla. Ile kosztują wydrukowane domy?

W Wolf Ranch w Teksasie w Stanach Zjednoczonych, jak podaje agencja Reuters, powstaje osiedle domów wydrukowanych w technologii 3D. Inwestycję realizuje należąca do firmy ICON drukarka 3D o nazwie Vulcan. Budynki są tworzone warstwowo. Urządzenie na ponad 13,7 metrów szerokości i waży 4,75 tony. Co istotne, drukuje domy w pełnej skali. W pierwszej fazie tego procesu, rozpoczętej w listopadzie 2022 roku, powstały ściany budynków, będących częścią największego osiedla na świecie drukowanego w technologii 3D. Przedstawiciele firmy ICON przekonują, że tego typu budownictwo jest znacznie tańsze i szybsze od tradycyjnego. Przede wszystkim wskazuje na ograniczoną liczbę pracowników, a także minimalizację ilości odpadów z materiałów budowlanych. Jak twierdzi w rozmowie z agencją Reuters, menadżer projektu Conner Jenkins, pięć ekip koniecznych do postawienia ścian zastąpiła jedna ekipa i robot. Jak działa drukarka 3D?

Powstawanie domów w technologii 3D polega na zmieszaniu proszku betonowego z wodą i piaskiem i wpompowaniu ich do drukarki, której dysza wyciska mieszankę betonową. Następnie następuje budowanie ścian z wizualnym efektem sztruksu warstwa po warstwie wzdłuż zaprogramowanej ścieżki. Wzniesienie jednego domu, posiadającego trzy lu cztery pokoje, trwa niespełna trzy tygodnie. Tradycyjną metodą są montowane fundamenty i metalowe dach.

Przedsiębiorstwo ICON współpracowało przy projektowaniu osiedla z duńską firmą Bjarke Ingles Group, jedną z wiodących pracowni architektonicznych na świecie. Koszt wydrukowanego domu wynosi od 1,8 do 2,4 mln złotych. Do tej pory sprzedano już jedną czwartą ze 100 budynków. Deweloperzy nazywają domu budowane w technologii 3D „Genesis Collection”.

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Willa „Harenda” w Zakopanem. To jeden z najsławniejszych domów w Małopolsce [GALERIA]

Quiz. Województwa w Polsce w PRL. Potrafisz wskazać, gdzie znajdowały się te miasta?

Pytanie 1 z 15
Które z tych miast nie znajdowało się w województwie tarnowskim?
Tak bawią się kuracjusze w Ciechocinku. Mamy nagranie