Do nowej spółki SIM przystąpiło 10 gmin z regionu. 5 z nich to samorządy z powiatu tarnowskiego: gmina Tarnów, Lisia Góra, Skrzyszów, Radłów, Żabno. Pozostałe to Szczucin i Gręboszów z powiatu dąbrowskiego, a także trzy gminy powiatu gorlickiego.
Dzięki przystąpieniu do drugiej w Małopolsce spółki SIM w regionie tarnowskim powstanie 600 mieszkań na wynajem. Ma to być odpowiedź na ogromne zapotrzebowanie na rynku mieszkaniowym oraz fiasko programu Mieszkanie Plus.
Zachętą do wynajmowania takich lokali ma być dużo niższy czynsz niż na rynku na rynku mieszkaniowym. Chętne osoby muszą tylko uiścić opłatę partycypacyjną, która częściowo posłuży do sfinansowania budowy. Zazwyczaj wynosi ona ok. 1 tysiąc złotych za mkw. To daje od 40 do 50 tys. zł za mieszkanie. Dzięki temu rodziny o niskich dochodach nie muszą zaciągać kredytu. Po pewnym okresie najemca może stać się właścicielem mieszkania.
– Dla mieszkańców to przede wszystkim stabilny najem. To również nowe budynki w świetnych lokalizacjach, dobrze wyposażone i wykończone. Założenia dotyczące czynszu są oparte na obwieszczeniu wojewody małopolskiego. Czynsz to maksymalnie 18 złotych za metr kwadratowy – przekonuje Michał Lysy, prezes SIM Małopolska.
SIM-Tarnów ma być również okazją dla samorządów, których nie stać na rozwój mieszkalnictwa. Gminy nie muszą wydawać pieniędzy na budowę, ponieważ spółka ma już zapewnione finansowanie. W większości opiera się ono na bezzwrotnych grantach.
– Jest to możliwe dlatego, że mamy wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Każda gmina może wejść do tego programu i nie musi mieć zabezpieczonych środków w budżecie. Kolejne wsparcie to Fundusz Dopłat z BGK, czyli dopłata w wysokości 35 procent do wartości inwestycji. Formą wsparcia jest także kredyt dla SIM bez marży banku – wyjaśnia Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości.
Powoli rozpoczyna się projektowanie nowych mieszkań. Samorządy otrzymały już pierwsze kwoty. Sama gmina Tarnów ma już przygotowaną lokalizację. Budynki powstaną na 2-hektarowej działce w Woli Rzędzińskiej oraz w Koszycach Wielkich przy ul. Tarnowskiej. Łącznie będzie to 40 lokali. Budowa takich mieszkań trwa ok 2-3 lata.
– Marzeniem byłoby przystąpienie do SIM-Tarnów wszystkich 16 gmin z powiatu tarnowskiego. W tej chwili przeżywamy regres. Myślę, że spółka jest szansą na to, że młodzi ludzie przestaną uciekać z naszych małych gmin – mówi starosta tarnowski Roman Łucarz.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]!