Polecany artykuł:
Przypomnijmy, przetarg na rozbudowę systemu wygrała firma Nextbike, która dotychczas obsługiwała system rowerów miejskich w Tarnowie. Tego typu usługi świadczy ona w 39 polskich miastach.
Dotychczas w Tarnowie działa 10 stacji, przy których parkuje 100 rowerów dla dorosłych i 10 dla dzieci. Po zakończeniu rozbudowy systemu będzie można korzystać z kolejnych 6 stacji i 60 nowych pojazdów. 10 z nich zostanie wyposażonych w specjalne foteliki do przewożenia najmłodszych dzieci. Nowe stacje zostały zlokalizowane na osiedlu Westerplatte i Legionów Henryka Dąbrowskiego oraz przy ulicach: Słonecznej, Lwowskiej, Klikowskiej i Mościckiego. Rozbudowa systemu to koszt ponad miliona dwustu tysięcy złotych. 85 procent tej kwoty to dofinansowanie z pieniędzy unijnych.
Polecany artykuł:
- Prace postępują. Kiedy zakończy się montaż urządzeń pozostanie kwestia odbiorów. Trzeba będzie sprawdzić, czy nowe punkty są kompatybilne z dotychczasowym systemem, czy wszystko działa sprawnie. To nie potrwa długo, chyba że zostaną ujawnione jakieś nieprawidłowości. Wówczas firma dostanie czas na ich usunięcie. Na razie możemy przypuszczać, że system w rozszerzonej wersji ruszy wcześniej, niż 18 września. Może to być na przełomie miesiąca, ale dokładnej daty jeszcze nie mamy ustalonej – powiedział Radiu ESKA Tarnów Wiesław Kozioł z Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.
Przypomnijmy, system rowerów miejskich działa w Tarnowie od października 2018 roku. Od początku cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców. W ubiegłym roku jednoślady wypożyczono ponad 20 tysięcy razy. Zainteresowanie spadło po wybuchu pandemii koronawirusa. Mieszkańcy obawiali się ryzyka zakażenia. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo korzystających pojazdy dwa razy dziennie są dezynfekowane. Odkażane są kierownice, siodełka, manetki oraz linki zabezpieczające. Aby wypożyczyć rower miejski trzeba zarejestrować się w systemie.