Turystyka

Tarnów niczym Szampania i Burgundia. W planach Centrum Winiarstwa za 100 milionów złotych!

2024-03-21 14:30

Od 6 lat Tarnowska Organizacja Turystyczna pracuje nad pomysłem Centrum Winiarstwa. Składałyby się na niego zabytkowe lub nieużywane budynki w mieście i okolicach, które przeszłyby gruntowną modernizację. Łącznie będzie to 9 obiektów. Każdy z nich ma służyć promowaniu lokalnych winnic, a także pomóc w stworzeniu kompleksowej oferty dla turystów. Wszystkie inwestycje pochłoną nawet 100 milionów złotych. Realizacja już wkrótce.

W Tarnowie i regionie powstanie Centrum Winiarstwa za 100 milionów złotych!

Czy subregion tarnowski może funkcjonować niczym słynące z win regiony Francji i Włoch, a przy tym być równie bogate? Okazuje się, że może. Taki przynajmniej plan ma Tarnowska Organizacja Turystyczna, która od 2018 r. pracuje nad stworzeniem Centrum Winiarstwa. Całość jest już bliska realizacji, co udowadnia fakt, że pomysłodawcy dysponują gotowymi wizualizacjami poszczególnych obiektów.

W skład Centrum Winiarstwa wejdzie 9 budynków. 3 z nich to zabytki w samym Tarnowie. Projekt zakłada modernizację m.in. kamienicy przy rynku, gdzie na ten moment działa Tarnowskie Centrum Informacji. Po remoncie do dyspozycji odwiedzających zostaną oddane dodatkowe pomieszczenia. Całość ma służyć jako główny punkt Centrum Winiarstwa, do którego turyści będą zaglądali w pierwszej kolejności.

W planach jest również odrestaurowanie zabudowań dworskich przy Pałacu Sanguszków.  Chodzi o zabytkowy spichlerz, a także oranżerię, która może zostać odbudowana i zagospodarowana na potrzeby potrzeby kulinarno-kulturalno-turystyczno-konferencyjne.

Projekt obejmie zasięgiem również gminę Pleśna. Przy tamtejszych winnicach miałaby powstać platforma widokowa. Oprócz tego drugie życie otrzymają szklarnie dworskie. Do tego dochodzi zagospodarowanie budynku szkoły.

Na tym nie koniec, bo Tarnowska Organizacja Turystyczna ma zamiar zrobić użytek z innych zabytkowych i starych obiektów w różnych częściach regionu. W grę wchodzą również wyjątkowe miejsca spoza powiatu tarnowskiego, np. winnica w gminie Olesno na Powiślu Dąbrowskim.

Cała inwestycja ma na celu stworzenie kompleksowej i przede wszystkim atrakcyjnej oferty turystycznej. Połączenie wszystkich okolicznych winnic oraz pozostałych obiektów w jedno Centrum Winiarstwa pozwoli potencjalnemu turyście w łatwy sposób zwiedzić poszczególne miejsca regionu, dzięki temu, że nie musiałby on planować na własną rękę noclegu, wyżywienia i dojazdu z jednej lokacji do drugiej. Wszystko byłoby z góry zorganizowane przez TOT.

POSŁUCHAJ Jan Czaja z Tarnowskiej Organizacji Turystycznej mówi o Centrum Winiarstwa

- Jest to infrastruktura niezbędna do przyjmowania turysty i na tyle atrakcyjna, żeby tego turystę przyciągnąć. Rozmawiamy z włodarzami gmin, z partnerami, którzy są członkami TOT. Na nich spocząłby ciężar realizacji tych inwestycji. Wybudowanie jest proste, tylko potem to wszystko trzeba utrzymać. Enoturystyka jest wdzięcznym tematem, który rozwija się w różnych krajach Europy. Między innymi w Szampanii, Burgundii i innych regionach, które kiedyś były ubogie, a po wykorzystaniu winnic i oferty enoturystycznej się wzbogaciły - tłumaczy Jan Czaja z Tarnowskiej Organizacji Turystycznej.

Jeżeli znajdą się pieniądze, to realizacja całego projektu może rozpocząć się w najbliższym czasie, a cała infrastruktura zostanie przygotowana w najwyżej kilka lat. Pomysłodawcy czekają na rządowe lub unijne dofinansowanie, ponieważ wszystkie inwestycje pochłoną razem nawet 100 milionów złotych.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]!

QUIZ PRL. Patenty rodem z Polski Ludowej. Do czego używano tych przedmiotów?
Pytanie 1 z 15
Bielinka, popularny w PRL, wybielacz do tkanin, służył młodzieży do:
QUIZ PRL. Patenty rodem z Polski Ludowej. Do czego używano tych przedmiotów?
Grając w gry się rehabilitują