Wilczak

i

Autor: Pixabay W Południowych Karpatach odkryto wilczaka

Wiadomości

W Karpatach można spotkać wilczaka. Czy stanowi zagrożenie dla populacji wilków?

2023-11-07 14:57

Fundacja Conservation Carpathia przeprowadziła na obszarze rumuńskich Karpat badania populacji wilków. W południowej części łańcucha górskiego natknięto się w lesie na wilczaka, zwierzę będące mieszańcem psa i wilka. Krzyżówki te powstają w warunkach naturalnych pomiędzy wilkami i zdziczałymi psami. Według badaczy postępujące zjawisko hybrydyzacji może być w przyszłości problematyczne dla populacji wilków.

Rumunia. W lesie w Karpatach Południowych odkryto wilczaka

Przeprowadzone przez Fundację Conservation Carpathia badania w Karpatach w Rumunii, jak informuje portal Digi24.ro, zakończyły się odkryciem w tamtejszych lasach wilczaka, będącego hybrydą psa i wilka. Przedstawiciele fundacji wydali w związku z tym oświadczenie, w którego treści możemy przeczytać, że krzyżowanie się psów i wilków, które mają podobny materiał genetyczny, nie stanowi obecnie wielkiego zagrożenia, ale w przyszłości może stać się przyczyną degradacji genetycznej i wpłynąć negatywnie na populację wilków zamieszkujących Karpaty Południowe .

Badacze zwracają uwagę, że wpływ na zjawisko hybrydyzacji w Rumunii ma wpływ pojawienie się bezpańskich psów na terenach zamieszkiwanych przez wilki. Coraz większa ekspansja karpackich lasów przez zdziczałe psy w przyszłych dziesięcioleciach może odbić się negatywnie na kondycji genetycznej wilków. Powstałe w wyniku hybrydyzacji osobniki mają bowiem silną potrzebę dominacji i terytorializmu. Naukowcy w czasie prowadzonych badań analizowali pobrany od psów i wilków materiał genetyczny. Dzięki temu udało im się odkryć nie tylko wilczaka, ale przede wszystkim zdobyć niezbędne i długoterminowe informacje na temat populacji żyjących w Rumunii wilków, m.in. określono ich liczebność i zagęszczenie populacji.

Fundacja Conservation Carpathia przedstawiła wynika badań, z których wynika, że zagęszczenie populacji wilka w Karpatach Południowych wynosi 2,35 osobnika na 100 km2. Oficjalne szacunki wskazują, że Rumunię zamieszkuje około 3000 wilków.

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Wierzchosławice. Wieś, w której urodził się Wincenty Witos [GALERIA]

Quiz. Jak dobrze znasz największe przeboje Roberta Gawlińskiego i Wilków? Dokończ teksty tych piosenek!

Pytanie 1 z 10
Dokończ fragment przeboju „Baśka”. „Magda – zło, Jolka mnie zagłaskałaby na śmierć, a Agnieszka....”
Jeż Franio jest za malutki, żeby przezimować