Jeż

i

Autor: Alexas_Fotos/Pixabay/cc0 Coraz więcej jeży pojawia się w centrum Tarnowa

Uwaga na jeże! Jak pomagać tym zwierzętom? Radzi OTOZ Animals Tarnów

2022-09-20 8:29

Wychodzą na drogi i giną pod kołami rozpędzonych samochodów. Jeże coraz częściej padają ofiarami ruchu drogowego w regionie. Coraz częściej poszkodowane zwierzęta trafiają też do tarnowskiego oddziału OTOZ Animals. Inspektorzy leczą i radzą, jak pomagać jeżom.

Jeże pojawiają się nawet w centrum miasta. Niestety, coraz częściej zdarzają się sytuacje, w których te sympatyczne zwierzęta giną pod kołami samochodów na drogach naszego regionu. Świadczy o tym liczba interwencji i liczba zwierząt, które trafiają pod opiekę inspektorów. Dlatego wolontariusze OTOZ Animals z Tarnowa apelują, aby pomagać jeżom.

- Apelujemy do kierowców. Jeżeli widzicie jeża na drodze, to warto zwolnić, zatrzymać się i przenieść zwierzę w bezpieczne miejsce obok drogi. Często jest tak, że są to samice. Jeżeli mama zginie pod kołami, to niestety taki sam los czeka jej młode w gnieździe – mówi inspektor Dorota Lewicka.

Pomocy człowieka wymagają jeże, które mają kłopoty w poruszaniu się, kręcą się w kółko, nie zwijają się w kulkę, albo przewracają i nie mogą iść. Trzeba interweniować, gdy widzimy, że jeż jest ranny. W tej sytuacji jesteśmy zobowiązani do udzielenia pomocy zwierzęciu. Ale zdarza się, że jeż przychodzi pod nasz dom. Co wtedy?

Wielkie święto w warszawskim ZOO. Hipopotamica Pelagia świętowała 37. urodziny

- Jeże nie jedzą jabłek. To stereotyp z bajek, który mamy niestety mocno zakorzeniony. Jeże są mięsożerne, można im podać mokrą karmę dla kotów. Nie należy im natomiast podawać mleka. Ono bardzo szkodzi, a może nawet zabić jeża. Najlepiej też powstrzymać się od podawania na własną rękę jakichkolwiek leków czy preparatów, na przykład na pchły – dodaje inspektor Dorota Lewicka.

Wszelkie leki i preparaty powinien ordynować weterynarz. Nie należy sugerować się radami z Internetu, bo można zaszkodzić zwierzęciu. Inspektorzy OTOZ Animals przypominają również, że jeże to gatunek objęty ochroną, dlatego nie można przetrzymywać go w domu. To zresztą uciążliwy współlokator, bo jeże są nocą głośne i wydają sporo odgłosów, przy których trudno spać. Zdecydowanie jednak warto mieć jeża w ogrodzie. Dlaczego?

Jeże są bardzo pożyteczne. Te zwierzęta tępią owady, radzą sobie także ze ślimakami, które niszczą uprawy. Można powiedzieć, że sprzątają w ogrodzie nie czyniąc żadnych szkód. Aby zatrzymać jeża na działce warto w czasie jesiennych porządków zostawić w ustronnym miejscu stertę liści, w której jeż będzie mógł bezpiecznie przezimować.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Jak dobrze znasz najpopularniejsze filmy Netfliksa? Komplet punktów to obowiązek! [QUIZ]
Pytanie 1 z 8
Który gwiazdor Marvela wystąpił w filmie "Gray Man"?
Gray Man