Sylwia Walaszek-Banuch i Wioletta Matuk-Pawłowska

i

Autor: Justyna Świderska Sylwia Walaszek-Banuch i Wioletta Matuk-Pawłowska

Wiadomości

Uniwersytet Rodzicielstwa Zastępczego – szkolenia dla opiekunów w Tarnowie

2025-03-03 14:07

Z problemami nie muszą mierzyć się sami. Rodzice zastępczy w Tarnowie mogą korzystać ze szkoleń w ramach Uniwersytetu Rodzicielstwa Zastępczego. Spotkania organizuje co miesiąc Centrum Usług Społecznych. Psycholog i pedagog pomagają pokonywać trudności wychowawcze, a opiekunowie dzielą się swoimi doświadczeniami.

Z tej formy wsparcia można korzystać już od kilku lat, ale każdego roku jej formuła jest modyfikowana, by lepiej odpowiadać na potrzeby. Mowa o zajęciach Uniwersytetu Rodzicielstwa Zastępczego, które cyklicznie organizuje Centrum Usług Społecznych w Tarnowie. Opiekunowie zastępczy mogą się spotkać, omówić problemy, wysłuchać porad specjalistów i wymienić doświadczenia.

- Uniwersytet to przede wszystkim szkolenia, ale także rodzaj grupy wsparcia dla rodziców zastępczych. Ma przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu i zapobiegać wykruszaniu się tych rodzin, które obecnie działają w mieście. Zajęcia każdorazowo prowadzą psycholog i pedagog. To ważne, bo do rodzin zastępczych trafiają dzieci po różnych przejściach. Każde dziecko to inna historia i inne problemy, z którymi trzeba się zmierzyć. Pomagają eksperci, ale pomaga także kontakt z rodzinami, które podobne problemy mają już za sobą – zauważa Sylwia Walaszek-Banuch z Działu Pieczy Zastępczej Centrum Usług Społecznych w Tarnowie.

POSŁUCHAJ: mówią Sylwia Walaszek-Banuch i Wioletta Matuk-Pawłowska

Spotkania Uniwersytetu odbywają się cyklicznie, raz w każdym miesiącu, ale o dwóch porach dnia, tak by jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby. Są bowiem rodzicie pracujący do południa i popołudniu. Każdy może więc wybrać porę warsztatów, która najlepiej mu odpowiada. W każdej chwili rodzice mogą dołączyć do grupy. Co ważne, zainteresowani mogą wcześniej zgłaszać tematy i problemy, które potrzebują omówić w ramach zajęć Uniwersytetu. Pierwsze w tym roku spotkanie odbyło się pod koniec lutego. W sumie zaplanowano cykl 10-ciu szkoleń, z wyłączeniem wakacji. Terminy kolejnych można szukać na stronie Centrum Usług Społecznych w Tarnowie.

PUTIN TO SZCZWANY LIS! Borowski: smutne widowisko w Gabinecie Owalnym!

Ale Uniwersytet Rodzicielstwa Zastępczego to tylko jedna z form wsparcia dla opiekunów. Cały czas trwa kampania promocyjna pod hasłem „Ania szuka domu”. Jej symbolem jest laleczka Ani z Zielonego Wzgórza. Literacka bohaterka, jako sierota, trafiła do rodziny Maryli i Mateusza. Odwołując się do sentymentu i sympatii wobec rudowłosej dziewczynki, inicjatorzy akcji chcą promować rodzicielstwo zastępcze w Tarnowie. Laleczka odwiedziła między innymi naszą redakcję, ale możecie ją spotkać także w innych instytucjach i przy okazji różnych wydarzeń w mieście.

Dodajmy, że w rodzinach zastępczych w Tarnowie obecnie wychowuje się 125 dzieci. Na terenie Tarnowa działają 83 rodziny zastępcze. To jednak zbyt mało w stosunku do stale rosnących potrzeb. Ze względu na brak miejsca, ponad 50-cioro dzieci trafiło do rodzin zastępczych działających poza powiatem tarnowskim. A więcej na ten temat w naszej rozmowie – POSŁUCHAJ PODCASTU.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Test: prawo jazdy w 2025 roku. Sprawdź wiedzę:
Pytanie 1 z 15
Co oznacza znak „STOP”?