Spis treści
- Ulga na powrót - czym jest?
- Ulga na powrót - kto otrzyma?
- Ulga na powrót - ile można zyskać?
- Pensje w sieciach handlowych 2022. Ile zarobić można w Lidlu, Biedronce, Netto?
Ulga na powrót - czym jest?
O uldze na powrót mówiło się już jakiś czas temu. Jak wiadomo, za granicami naszego kraju przebywa spora część Polaków. Coraz więcej z nich pracuje na umowę, układa sobie życie w Wielkiej Brytanii, czy Niemczech i ani myśli, by wrócić do kraju nad Wisłą. Rząd chce jednak "ściągnąć" naszych rodaków do Polski. Od tego roku obowiązuje ulga na powrót. Osoby, które pracują za granicą, będą mogły liczyć na dodatkowe pieniądze, jeśli zdecydują się wrócić do Polski.
Ulga na powrót - kto otrzyma?
Kto może otrzymać ulgę na powrót? Komu się należy? Ulgę na powrót dostaną osoby, które przez minimum trzy lata mieszkały i pracowały za granicą - a zdecydują się na powrót oraz płacenie podatków w Polsce. Dzięki temu będą zwolnieni z podatku dochodowego nawet przez cztery lata. To podatnik zdecyduje, od kiedy będzie chciał skorzystać z ulgi. Ulgę na powrót można zastosować tylko raz. Jeśli osoba ponownie wyjedzie, nie będzie mogła znów starać się o ulgę.
Podatku od 2022 roku nie zapłaci osoba osiągająca:
- przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy
- przychody z umów zleceń
- przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej
Ulga na powrót dotyczy obywateli Polski i osób, które posiadają Kartę Polaka. Konieczne będzie potwierdzenie rezydencji podatkowej certyfikatem z kraju ostatniego miejsca zamieszkania.
Dodajmy, że zwolnieniu z PIT podlegać będą przychody do kwoty: 85 528 zł, ale mogą pochodzić z kilku źródeł.
Ulga na powrót - ile można zyskać?
Według wyliczeń będzie można zyskać nawet do 27 tys. rocznie (dotyczy podatników, którzy uzyskają dochody opodatkowane według stawki 32 proc.).
Polecany artykuł: