Lisia Góra

i

Autor: Wojciech Gardoń

Wiadomości z regionu

Tylko jedna gmina w powiecie tarnowskim się nie wyludnia. Po 700 latach Lisia Góra może zostać miastem

2023-07-10 13:46

Według niektórych statystyk tylko jedna gmina w powiecie tarnowskim może się pochwalić rosnącą populacją. Chodzi o Lisią Górę. W ciągu 20 lat liczba zameldowanych osób zwiększyła się tam o ponad 30 procent. Co roku w gminie przybywa od stu do nawet kilkuset mieszkańców. Sama wieś ma szansę zamienić się w miasteczko. Taką okazję zauważają już inwestorzy.

Liczba mieszkańców Lisiej Góry cały czas rośnie

Gmina Lisia Góra liczy już ponad 16 tysięcy mieszkańców. W ciągu 20 lat ta liczba wzrosła o ponad 31 procent. Po uwzględnieniu zgonów i wyjazdów w gminie mieszka o 4 tys więcej niż kilkanaście lat temu. Ujemny wskaźnik demograficzny w gminie i na wsi rekompensują nowe zameldowania. Dodatnie saldo migracji wskazuje na to, że więcej osób osiedla się w Lisiej Górze, niż ją opuszcza.

Sama wieś to już blisko 3,5 tysiąca mieszkańców, co oznacza, że samorząd może się pochwalić rosnącą liczbą ludności. Według niektórych statystyk jako jedyny w powiecie tarnowskim. Mają to potwierdzać również dane z GUS, w tym opublikowane na portalu Polskawliczbach.pl.

Mieszkańców może być jeszcze więcej. Lisia Góra przystąpiła do spółki SIM Tarnów, dzięki czemu w gminie powstanie kilkadziesiąt nowych mieszkań.

– Uważamy, że jest to dobra inicjatywa. Pomimo tego, że Lisia Góra to jedyna gmina w powiecie, której przybywa mieszkańców, to i tak powinniśmy robić wszystko, żeby zachęcać kolejne osoby do wiązania przyszłości z naszą gminą. SIM jest możliwością na zwiększenie atrakcyjności Lisiej Góry – mówi wójt Arkadiusz Mikuła.

Lisia Góra ma przyciągać dużych inwestorów

Statystykami w gminie zaczynają się interesować inwestorzy. Ze względu na bardzo niskie koszty, Lisia Góra stanowi dla firm atrakcyjną i bardziej opłacalną alternatywę niż Tarnów. Problemem są wyłącznie rozmiary działek.

Gmina prowadzi rozmowy z dużymi przedsiębiorstwami. Te mają być zainteresowane terenami inwestycyjnymi Lisiej Góry. Samorząd ma ich bardzo dużo, ale działki są stosunkowo niewielkie i rozsiane po całej gminie. Najbliższe miesiące pokażą, czy pod Tarnowem pojawią się inwestorzy z milionowymi kapitałami.

– Jest bardzo duże zainteresowanie, mamy też kilka rzeczy, które przyciągają inwestorów. Mamy stosunkowo niski podatek od działalności gospodarczej, program ulg dla nowych inwestycji oraz świetną lokalizację. Przychodzą do nas naprawdę duże firmy i byłyby tu realizowane wielkie inwestycje, gdyby udało się znaleźć duży teren w jednym kawałku – przyznaje Arkadiusz Mikuła.

Kolejna wieś pod Tarnowem może stać się miastem

To jednak nie zmienia faktu, że Lisia Góra już teraz mogłaby zmienić swój status. Do tego potrzeba m.in. przynajmniej 2 tysięcy zameldowanych osób i mniej niż 60% mieszkańców utrzymujących się z rolnictwa. Lisia Góra spełnia w zasadzie wszystkie kryteria, które umożliwiają otrzymanie praw miejskich. Mieszka tam ponad 3 tysiące osób, a rolnictwem zajmuje się zaledwie niewielki procent mieszkańców.

Jednym z warunków jest także posiadanie wyodrębnionego centrum miejscowości, np. rynku. W świetle tego wydaje się, że ostatnia inwestycja gminy nie jest przypadkowa. W Lisiej Górze właśnie powstało centrum, które zostanie oddane do użytku jeszcze tego lata. Być może jest to przypadek. Możliwe też, że lokalne władze już od dawna myślą o zmianie statusu.

MSWiA może mieć jedno zastrzeżenie dotyczące historii Lisiej Góry. Miejscowość nie posiadała w przeszłości praw miejskich. Nie jest obowiązkiem, ale stanowi atut przy rozpatrywaniu wniosku. Lisia Góra jest wsią niezmiennie od momentu powstania (umowna data to 1354 rok), ale przy wzrastającej liczbie mieszkańców ministerstwo mogłaby rozpatrzyć wniosek pozytywnie.

Lisia Góra może się stać gminą miejsko-wiejską po 700 latach istnienia. Samorząd musi jednak złożyć taki wniosek. Natomiast władze twierdzą, że na ten moment nie jest to priorytetem.

– Pewnie życie samo to zweryfikuje. Nie jest dla nas celem nadrzędnym, żeby stać się gminą miejsko-wiejską. Zamiast tego chcemy stworzyć takie warunki, żeby niezależnie od warunków mieszkańcy chętnie u nas żyli i pracowali – komentuje wójt Mikuła.

Gdyby Lisia Góra stała się miastem, mogłaby pozyskiwać nie tylko dodatkowych inwestorów, ale także starać się o większe środki zewnętrzne, np. fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich, w tym rozwoju dróg

To mogłoby być korzystnie nie tylko dla gminy, ale też kierowców z tej części Polski. Lisia Góra jest kluczowym punktem w komunikacji między Małopolską, Podkarpaciem i województwem świętokrzyskim. Właśnie tu krzyżują się drogi wojewódzkie i krajowe na Tarnów, Mielec itd.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]!

Quiz. Tablice rejestracyjne w Małopolsce. Czy rozpoznasz, skąd pochodzą?
Pytanie 1 z 15
1. Zacznijmy od czegoś prostego. Tablice rejestracyjne zaczynające się od liter „KR” oznaczają, że pojazd zarejestrowano w:
Tablice rejestracyjne w Małopolsce
Zatruta rzeka Wilga w Krakowie