Władza w PRL

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe / Archiwum Grażyny Rutowskiej Przed tymi piosenkami drżała władza w PRL!

QUIZ

Tych utworów bała się władza w PRL! Jak dobrze znasz zakazane polskie piosenki?

Muzyka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, szczególnie rockowa i punkowa, nierzadko uderzała w komunistyczne władze. Wiele zespołów opisywało w swoich utworach peerelowską rzeczywistość, wytykając przy tym rządzącym krajem niekompetencję, stosowanie przemocy czy niszczenie polskiej tożsamości. Teksty niektórych piosenek, które porywały tłumy podczas koncertów, często spotykały się z negatywną reakcją cenzury. W naszym quizie przypominamy zakazane piosenki z czasów PRL. Maksimum punktów zdobędą tylko prawdziwi eksperci!

Zakazane piosenki z czasów PRL. Przed nimi drżały komunistyczne władze! Quiz

W Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej muzyka stanowiła oręże w walce z ustrojem komunistycznym. Na tym tle najmocniej wyróżniały się zespoły rockowe, punkowe, metalowe oraz nowofalowe. Jednak w tekstach artystów popularnych również pojawiały się krytyczne uwagi pod adresem rządzących krajem. Twórczość, która narodziła się w PRL, niewątpliwie należy do najbardziej buntowniczej w dziejach polskiej muzyki. To właśnie wtedy powstawały piosenki, które obalały komunę, a współcześnie mają miano kultowych. Wystarczy wspomnieć takie przeboje, jak „Chcemy być sobą” Perfectu czy „Mniej niż zero” Lady Pank.

Przygotowaliśmy dla was test wiedzy z 11 pytaniami, dzięki któremu przypomnicie sobie zakazane piosenki z czasów PRL. Warto więc przystąpić do quizu i sprawdzić swoją wiedzę. Życzymy powodzenia!

Tych utworów bała się władza w PRL! Jak dobrze znasz zakazane polskie piosenki?

Pytanie 1 z 11
Który utwór Jacka Kaczmarskiego był w latach 80. hymnem opozycji w walce z władzami komunistycznymi?

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Zasadnicza służba wojskowa w PRL. Pamiętacie tamte czasy? [GALERIA]

Zaniedbane i zniszczone groby gwiazd II RP i PRL. Niezapomniani