To doroczne wydarzenie ma zwracać szczególną uwagę na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea tego Tygodnia ma związek z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. Tarnowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy włącza się w to wydarzenie. Placówka jest czynna przez cały rok, całodobowo.
- W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem szczególnie promujemy dyżury naszych specjalistów, z których pomocy można bezpłatnie skorzystać. Mówimy tu o radcy prawnym, psychologach, pracownikach socjalnych, specjalistach pracy z rodziną, a także specjalistach pracy z osobami doznającymi przemocy. Warto dodać, że nasza placówka oferuje także możliwość bezpiecznego schronienia dla osób, które doświadczają przemocy domowej – mówi Ewelina Lasko, dyrektorka Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy.
Co ważne, w TOIK-u pomoc może być udzielana zupełnie anonimowo. Osoba, która potrzebuje pomocy nie musi się przedstawiać czy prezentować dokumentów. Wystarczy zadzwonić, wysłać maila albo przyjść do siedziby Ośrodka przy ulicy Szarych Szeregów 1 w Tarnowie-Mościcach, nieopodal stadionu żużlowego. Pracownicy reagują na zgłoszenia osób poszkodowanych, ale nie pozostają obojętni również na sygnały od świadków czy sąsiadów. Wszystko po to, by w porę udzielić pomocy potrzebującym.
Tymczasem, jak zauważają pracownicy tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej, liczba interwencji w ostatnim czasie rośnie. Zgłoszenia dotyczą różnych form przemocy domowej, ale także problemów psychicznych, lęków i traum związanych z wojną w Ukrainie, ale także problemu depresji, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Coraz częściej pracownicy Ośrodka są zapraszani na spotkania z uczniami szkół w regionie, właśnie w związku z epizodami depresyjnymi czy myślami samobójczymi, których doświadczają.
Polecany artykuł:
W ramach trwającego Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem 20 lutego zaplanowano dyżur radcy prawnego w godz. 16:00-19:00. Z pomocy psychologów można skorzystać 20.02. i 22.02. w godz. 08:00-20:00. Ale specjaliści placówki udzielają bezpłatnego wsparcia przez cały rok. Zgłoszenia przyjmowane są między innymi telefonicznie pod numerami: 14 655-36-36 oraz 500-583-047.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]