Ciekawostki

To najbardziej nietypowa Matka Boska w Małopolsce. Miejscowi nazywają ją patronką gazownictwa i elektryczności [GALERIA]

2024-10-30 8:58

Polska jest krajem, w którym kult maryjny jest szczególnie mocno rozwinięty. Maryi z Nazaretu przez wieki nadano wiele tytułów, wśród których dominują: Najświętsza Maryja Panna, Matka Boska, Królowa Nieba czy NMP Królowa Polski. Doczekała się również wielu nazw odnoszących się objętych kultem maryjnym miejscowości. Do najsłynniejszych należą: Matka Boża Częstochowska, Matka Boża Ostrobramska (zwana też Matką Bożą Miłosierdzia oraz Królową Korony Polskiej), Matka Boża Poznańska, Matka Boża Opolska czy Matka Boża Bytomska. Jej opiece niejednokrotnie powierzano cały naród. Jednak najbardziej nietypową Matkę Boską można zobaczyć przy ulicy Nowy Świat w Tarnowie. Miejscowi nazywają ją Matką Boską od gazu, Matką Boską elektryczno-gazową czy Matką Boską Trójfazową. Jak wygląda Maska Boska – patronka gazownictwa i elektryczności? Sprawdźcie naszą galerię!

Kult maryjny w Polsce. Tarnów ma najbardziej nietypową Matkę Boską

Kult maryjny jest w Polsce niezwykle mocny. Matka Boża od wieków jest nazywana Królową Polski. Oficjalna koronacja nastąpiła 1 kwietnia 1656 roku za sprawą króla Jana Kazimierza, który w katedrze lwowskiej ślubował: „Ciebie za patronkę moją i za królowę państw moich dzisiaj obieram”. Warto odnotować, że blisko pół wieku wcześniej, 14 sierpnia 1608 roku, włoski misjonarz ojciec Juliusz Mancinelli z zakonu jezuitów miał objawienie, w którym ujrzał Maryję, mówiącą, żeby nazwał ją Królową Polski. Nic więc dziwnego, że w nadwiślańskim kraju przywiązanie do Matki Boskiej ma znamiona nie tylko religijne, ale też narodowe. Świadczy o tym choćby odnowienie ślubów Jana Kazimierza w ich trzechsetną rocznicę. Z taką inicjatywą wyszedł prymas Stefan Wyszyński, dzięki któremu dokonało się ponowne zawierzenie kraju w 300. rocznicę ślubów królewskich Jana Kazimierza. W uroczystościach na Jasnej Górze wzięło udział około miliona wiernych.

Wielkim propagatorem kultu maryjnego był papież Jan Paweł II, który wprowadził w Rzymie zwyczaj publicznego odmawiania różańca w pierwszą sobotę miesiąca, a 1987 rok ustanowił Rokiem Maryi. Rozwój kultu sprawił, że wiele miejscowości w Polsce na „swoje Matki Boże”. Wystarczy wspomnieć Matkę Bożą Częstochowską, Matkę Bożą Tuchowską czy Matkę Bożą Poznańską. Samych wizerunków Maryi, do których modlą się wierni, jest na naszym kraju ponad 150. Jednak najbardziej nietypowa Matka Boska znajduje się w Tarnowie.

Matka Boska Trójfazowa z Tarnowa. Miejscowi nazywają ją też patronką gazownictwa i elektryczności

Matka Boska Trójfazowa, Matka Boska elektryczno-gazowa, Matka Boska od gazu, Matka Boska od prądu – tak mieszkańcy Tarnowa nazywają figurę Maryi, którą można zobaczyć przy ulicy Nowy Świat 43. Jest umieszczona pomiędzy skrzynkami energetycznymi. Wcześniej figura stała w pobliskim ogrodzie, ale zmiany przestrzenne w tej części miasta wymusiły zmianę jej lokalizacji. Początkowo tarnowianie podchodzili sceptycznie do nowej lokalizacji. Pojawiały się głosy oburzenia mówiąc o profanacji. Jednakże wiele osób spoglądało Matkę Boże w otoczeniu skrzynek z gazem i kablami od prądu z dystansem. Jak wygląda ta niecodzienna instalacja? Zajrzyjcie do naszej galerii i przekonajcie się sami!

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

QUIZ. Kościół w czasach PRL. Pamiętasz te wydarzenia i postacie? Sprawdź się
Pytanie 1 z 10
Na początek coś bardzo prostego. Kogo przedstawia to zdjęcie?
Kardynał Stefan Wyszyński
Eska Summer City - Sale Weselne