To małopolskie jezioro powstało w wyniku budowy zapory. Dziś stanowi punkt weekendowych wycieczek
Jezioro Dobczyckie jest jednym z najbardziej urokliwych zbiorników wodnych w województwie małopolskim. Zostało utworzone w 1986 roku poprzez spiętrzenie wód Raby zaporą pomiędzy Myślenicami a Dobczycami. Decyzję o jego budowie podjęto w 1970 roku, a jego wypełnienie poprzedziła wycinka 70 ha lasów, a także przeniesienie miejscowości, dróg, szkół, zakładów, a nawet cmentarza. Zapora, która tam powstała rozwiązała długoletni problem powodzi, będących efektem wylewania rzeki Raby. Jezioro Dobczyckie dostarcza wodę pitną m.in. do Krakowa (około 55% zapotrzebowania). Jest jednak niedostępne dla tzw. żeglugi białej, nie można się też w nim kąpać i wędkować.
Nad Jeziorem Dobczyckim znajduje się wiele ciekawych pod względem przyrody miejscowości. Są to: Dobczyce, Kornatka, Brzezowa, Droginia, Osieczany, Borzęta, Brzączowice, Zakliczyn, Czechówka oraz Stojowice. Warto odnotować, że powstanie sztucznego jeziora spowodowało, że w jego rejonie stworzyły się dogodne warunki dla ptaków wodnych takich, jak: czapla siwa, mewa śmieszka, mewa pospolita czy łabędź niemy. Jak wygląda Jezioro Dobczyckie? Zdjęcia znajdziecie w naszej galerii.
Jezioro Dobczyckie. To miejsce odwiedzają turyści z całej Polski [GALERIA]
Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl