Ryglice są jednym z najmniejszych miast w Małopolsce. Zasłynęły w czasie potopu szwedzkiego
Ryglice są jednym z najbardziej urokliwych małych miast na mapie województwa małopolskiego. Posiadały prawa miejskie w latach 1824-1934, a następnie odzyskały status miasta w 2001 roku. Miejscowość jest położona w pobliżu Tarnowa i Tuchowa, na Pogórzu Ciężkowickim, u północnych podnóży Pasma Brzanki. Pierwsza informacja o Ryglicach pojawiła się na początku XIV wieku, choć osada powstała najprawdopodobniej w XII wieku. W 1301 roku książę Władysław Łokietek przekazał wieś we władanie Władysławowi Burzy i Wawrzyńcowi Kielanowskiemu.
Ryglice stały się sławne w czasie potopu szwedzkiego, czyli szóstej wojny polsko-szwedzkiej w latach 1655-1660. W 1656 roku we wsi pokonano Szwedów. Warto odnotować, że w XVII wieku Ryglice przeżywały również najazdy Tatarów i Kozaków. Okoliczni chłopi wzięli też udział w rzezi galicyjskiej w 1846 roku. Natomiast w czasie I wojny światowej w miejscowości doszło do starcia stacjonujących tam wojsk rosyjskich z austrowęgierskimi. W czasie II wojny światowej w Ryglicach stacjonowali Niemcy.
Tak wyglądają Ryglice, jedno z najmniejszych miast w Małopolsce [GALERIA]
Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]