Mur kurtynowy na zamku w Melsztynie zostanie odtworzony. Jest dofinansowanie
Gmina Zakliczyn otrzymała 200 tysięcy złotych od samorządu województwa małopolskiego na dalsze prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane związane z odtwarzaniem średniowiecznego zamku w Melsztynie. Jak przekazał burmistrz miasta i gminy Zakliczyn Dawid Chrobak, w tym roku zabezpieczone zostaną relikty budowli bramnej i muru kurtynowego. Przyznana dotacja wynosi 200 tysięcy złotych, co stanowi 70 proc. kosztów. Przypomnijmy, że samorząd odbudował już wieżę zamkową, z której podziwiać można piękne widoki na najbliższą okolicę. Została także odtworzona przypora wieży. Teraz zaplanowano uporządkowanie wejścia na zamek. Zabezpieczone zostaną relikty budowli bramnej i muru kurtynowego przy wieży zamku.
– Prowadzimy również dalsze prace archeologiczne, tym razem przy wieży zamku od strony zachodniej. Pozwolą nam odpowiedzieć na pytanie o kształt i historyczny wygląd murów, co będzie istotne w planowaniu kolejnych etapów prac rekonstrukcyjnych na melsztyńskim wzgórzu – mówi burmistrz miasta i gminy Zakliczyn Dawid Chrobak.
Jak przypomina gmina Zakliczyn, w tym roku wykonane zostaną także prace związane z zabezpieczeniem ruchów osuwiskowych ziemi wokół zewnętrznych murów otaczających zamek w Melsztynie od strony południowej. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane z rezerwy celowej budżetu państwa kwotą wynosząca ponad 2,7 milionów złotych.
Zamek w Melsztynie. To jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w Małopolsce
Budowa zamku w Melsztynie na wzgórzu Zamkowym nad Dunajcem rozpoczęła się w 1347 roku z inicjatywy kasztelana krakowskiego Spicymira herbu Leliwa. Gotycka budowla od XIV wieku do początku XVI wieku była rezydencją zasłużonego dla ziem tarnowskich rodu Leliwitów, m.in. Spytka z Melsztyna oraz Spytka Melsztyńskiego. Około 1546 roku z polecenia Spytka Wawrzyńca Jordana przystąpiono do przebudowy zamku w stylu renesansowym. Przeszło 200 lat później zakończył się złoty okres podtarnowskiej warowni.
W czasie konfederacji barskiej, w 1700 roku, została zajęta przez konfederatów, a następnie przez wojska rosyjskie, które splądrowały ją i potraktowały ogniem. W latach 1789-1796 mury częściowo rozebrano na potrzeby postawienia kościoła w Domosławicach. W 1848 roku władze austriackie zabroniły dalszej rozbiórki zamku. Jednakże nie uchroniło to zamku w Melsztynie od dalszego popadania w ruinę.
Gmina Zakliczyn od kilku lat prowadzi działania mające na celu przywrócenie zamkowi w Melsztynie dawnego blasku. Budowla jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych zarówno w regionie tarnowskim, jak i w całej Małopolsce.
