Wiadomości

Tężnia solankowa w gminie Pleśna już działa! [ZDJĘCIA]

2024-04-09 15:39

Zamiast wyjeżdżać nad morze, wystarczy wpaść na Relaks. W tym obiekcie wypoczynkowym w Łowczówku w gminie Pleśna stanęła kolejna w naszym regionie tężnia solankowa. Już można korzystać z dobrodziejstw inhalacji.

O wybudowanie takiego obiektu prosili sami mieszkańcy. Udało się dzięki dofinansowaniu z urzędu marszałkowskiego. Obiekt nie jest duży, ale spełnia wszystkie wymagane normy i parametry.

- Próbujemy Ośrodek Relaks uzupełniać o kolejne elementy, które nam zgłaszają mieszkańcy. Fajny pomysł się pojawił z dotacji z Urzędu Marszałkowskiego - „Małopolskie Tężnie Solankowe”. Powstał bardzo fajny, kameralny obiekt, niewielki, o wymiarach dwa i pół na sześć metrów, bardzo ciekawie to wygląda. Można sobie przyjść, usiąść i skorzystać. Najlepiej w słoneczny dzień, bo wtedy percepcja tej solanki jest największa, ale nawet i wieczorkiem, bo tężnia jest podświetlana – mówi Józef Knapik, wójt gminy Pleśna.

Tężnia nad Zalewem Nowohuckim już otwarta

Budowa tężni kosztowała niemal 400 tysięcy złotych. Ponad 270 tysięcy dołożyło województwo małopolskie. Ale chociaż koszty nie są małe, to tężnie solankowe wyrastają w kolejnych miejscowościach regionu tarnowskiego, jak grzyby po deszczu. Ta metoda leczenia łagodzi objawy astmy i alergii, dlatego mieszkańcy chcą korzystać z dobroczynnych właściwości tężni solankowych.

To konstrukcje wykonane z drewna, pokryte zwykle gałązkami tarniny lub brzozy, z ukrytym w środku urządzeniem do pompowania wody. Pompy rozprowadzają solankę po gałązkach, dzięki czemu w powietrzu unosi się wodny aerozol. Ta mgiełka zawiera cenne mikroelementy, jak jod, wapń, potas, żelazo, sód czy magnez. Dzięki inhalacjom można skutecznie nawilżyć drogi oddechowe, złagodzić stany zapalne i zmniejszyć uciążliwe obrzęki.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Co wiesz o polskiej wsi? Każdy mieszczuch się na nim wyłoży!

Pytanie 1 z 10
Czym różni się siano od słomy?