Nie każdy tego doświadcza, ale młodzi uczniowie tarnowskiego „Szczepanika” przekonują, że na własnej skórze mieli okazję przekonać się o przykładach braku tolerancji wśród mieszkańców miasta nad Białą. Przykre doświadczenia spotkały również ich bliskich i znajomych. Co przeszkadza? Właściwie wszystko może być powodem odrzucenia: poglądy i przekonania polityczne, orientacja seksualna, a nawet kwestie związane z wagą, kolorem włosów czy ubiorem. Nie ma znaczenia wiek, bo brakiem tolerancji wykazują się zarówno młodsi, jak i starsi tarnowianie.
- To są sytuacje, z którymi mamy styczność. Chcemy naszym projektem walczyć ze szkodliwymi stereotypami, zachęcać ludzi do tego, żeby rozmawiali ze sobą i byli na innych bardziej otwarci. Tu chodzi o szacunek do drugiego człowieka. Wielu zachowuje się niestety tak, jakby nie potrafili zrozumieć, co czuje druga osoba, jakby nie umieli postawić się na jej miejscu. Brakuje empatii – mówią uczestnicy projektu.
Przyznają również, że są miejsca, w których tolerancja jest na porządku dziennym. Jednym z przykładów według nich jest ich szkoła, w której zostali zachęceni do aktywnego działania.
- Już na samym początku, kiedy przyszłam do tej szkoły to pomyślałam sobie, że wreszcie nie muszę się bać, co mam na sobie, jaką włożę sukienkę, jakie mam włosy i to jest świetne. Kiedy zostałam zaproszona do udziału w projekcie to bardzo się ucieszyłam. Pomyślałam sobie, że wreszcie będzie można coś zrobić, pokazać, że ta odmienność jest piękna. To świetne uczucie - mówi Patrycja Sowa.
Polecany artykuł:
Młodzi ludzie podkreślają, że źródłem problemów często jest brak komunikacji. Nie rozmawiamy, albo nie potrafimy rozmawiać o problemach, o dzielących nas różnicach i mamy niską tolerancję na to, że ktoś może myśleć czy wyglądać inaczej. Stąd pomysł realizowania działań, które mają pomóc przezwyciężyć ten problem. W ramach programu uczniowie realizują szereg spotkań i pogadanek a także webinary z zaproszonymi gośćmi. Podczas nich są poruszane istotne kwestie wykluczenia w różnych dziedzinach i radzenia sobie z nim.
„Nasz projekt ma na celu ukazanie piękna w byciu innym, byciu oryginalnym - BYCIU SOBĄ w 100% bez strachu o konsekwencje naszych działań. Zwrócenie uwagi może być początkiem do osiągnięcia zamierzonego celu - wzajemnego dobrego traktowania się i dzielenia się uśmiechem z innymi. W naszym projekcie nie ma podziałów, nie ma słabszych i gorszych wszyscy jesteśmy WYRÓWNANI!” - piszą uczestnicy.
Projekt WYRÓWNANI realizuje pięcioro uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie. To koordynator - Michał Babral, Klaudia Tupek, Zuzanna Gąsior, Patrycja Sowa i Tomasz Kumor. Najbliższa odsłona już w tę sobotę (13 lutego ) - o 17:00 zaplanowano webinar o dystansie do samego siebie. Więcej znajdziecie na profilu projektu na FB.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]