Konsorcjum Onkologia Małopolska

i

Autor: Wojciech Gardoń

TARNÓW: wielka współpraca małopolskich szpitali

2022-03-28 7:52

Dzięki umowie podpisanej w tarnowskim szpitalu walka z nowotworem może być skuteczniejsza niż kiedykolwiek. Konsorcjum „Onkologia Małopolska” to lepsze i szybsze leczenie, łatwiejszy dostęp do łóżek, a także możliwość zaangażowania specjalistów z innych ośrodków. Współpraca ma przynieść ogromne zmiany dla pacjentów w regionie.

Cztery małopolskie placówki: Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza, Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Krakowie, Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu podpisały w piątek porozumienie dotyczące współpracy w dziedzinie onkologii.

Przedstawiciele placówek zaangażowanych w projekt zamierzają stworzyć efektywny program walki z nowotworem. Porozumienie zakłada, że działania w tym zakresie będą koordynowane przez Radę Medyczną. Pomoże to w wypracowaniu bardziej dokładnych procedur diagnozowania oraz leczenia chorób onkologicznych. Jak podkreślają przedstawiciele, jest to pierwsza taka inicjatywa w Polsce.

– Prace nad projektem rozpoczęły się jeszcze w ubiegłym roku. Dzięki podpisanej umowie dojdzie do szerszej współpracy między specjalistami. Chcemy wykorzystać ich wiedzę i doświadczenie w zakresie onkologii. Powołano również Radę Medyczną. Jej członkowie zostaną wskazani przez dyrektorów szpitali. Będą się oni regularnie spotykać i podejmować wspólne decyzje dotyczące leczenia w najtrudniejszych przypadkach. Konsorcjum to także możliwość szybkiego przekierowania pacjenta do mniej zapełnionego szpitala tak, aby niezwłocznie otrzymał on pomoc medyczną – twierdzi Łukasz Smółka, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

Umowę podpisano w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza. Kadra medyczna oraz dyrekcja tarnowskiej placówki przyznają, że współpraca między szpitalami to długo wyczekiwana zmiana na lepsze.

– Celem konsorcjum jest przede wszystkim dobro pacjentów. Lekarze z wszystkich czterech ośrodków są specjalistami w dziedzinie onkologii. Wymiana doświadczenia w leczeniu nowotworów ma ogromne znaczenie i zaowocuje zmianą na lepsze. Pacjenci będą mogli korzystać z nowoczesnych terapii. Konsultacje z pozostałymi szpitalami pozwolą nam wybrać najlepszą drogę postępowania w szczególnie skomplikowanych przypadkach – przyznaje Anna Czech, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.

Działania konsorcjum przez najbliższy rok będzie koordynował krakowski Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera. Przedstawiciele mają wypracować wspólny standard opieki medycznej we wszystkich czterech szpitalach. Zostanie tym samym utworzona wspólna kadra medycznej złożona z najbardziej doświadczonych specjalistów.

Szpitale współpracować będą nie tylko w kwestii leczenia. Planowane działania konsorcjum to również edukowanie mieszkańców regionu w zakresie chorób nowotworowych. Umowa zakłada wymianę wyników badań, a także monitorowanie i analizę kolejek do określonych zabiegów.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]!

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Sądzisz, że błyszczysz inteligencją? Sprawdźmy to
Pytanie 1 z 10
Do tej pory NATO nie jest chętne podjąć interwencji na Ukrainie. W latach 90. XX wieku podczas wojny w Jugosławii organizacja zdecydowała się jednak na operację lotniczą "Allied Force". W którym to było roku?
Pociąg zmiótł samochód z przejazdu kolejowego. Malutkie dziecko w szpitalu