Szczepienia w Tarnowie

i

Autor: Katja Fuhlert / Pixabay W 2019 roku w powiecie 59 dzieci nie zostało zaszczepionych

Tarnów: Przybywa antyszczepionkowców. „Rozmowy nie dają żadnego efektu”

2020-05-29 2:00

Od pięciu lat pracownicy tarnowskiego sanepidu obserwują wzrost liczby rodziców uchylających się od obowiązku szczepień ochronnych swoich dzieci. W ubiegłym roku decyzją 99 rodziców nie zaszczepiono 59 dzieci.


Informacja o rosnącej liczbie rodziców podważających sens i skuteczność szczepień nie jest łatwa dla pracowników Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tarnowie

- Zajmujemy się tymi dziewięćdziesięcioma dziewięcioma rodzicami przez ogromną ilość czasu. Tracimy go na dyskusje, która nie daje żadnego efektu. Mam nadzieję, że trwająca pandemia być może trochę wprowadzi w świadomość ludzi nową jakość interpretacji tych szczepień. Gdyż w obecnej sytuacji wszyscy na nią czekamy. Być może trafi to jako argument do tych rodziców, którzy tkwią w swoich przekonaniach – mówi Roman Bartuś szef Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnowie.

POSŁUCHAJ. Mówi Roman Bartuś z tarnowskiego sanepidu

O sprawie dyskutowali radni na ostatniej sesji rady miejskiej. Jej przewodniczący stwierdził, że tego typu praktyki, to narażanie innych dzieci.

- Czy Urząd Miasta podjął działania, aby sprawdzać i ewentualne zakazywać przyjmowania do publicznych żłobków i przedszkoli dzieci niezaszczepionych. To one stanowią istotne zagrożenie w stosunku do dzieci zaszczepiony. Chciałbym, aby było to egzekwowane - mówił Jakub Kwaśny.

POSŁUCHAJ. Mówi przewodniczący rady Jakub Kwaśny

Do sprawy odniosła się wiceprezydent Tarnowa Dorota Krakowska.

- W żłobkach zaszczepionych jest sto procent dzieci. Reguluje to uchwała rady miejskiej. W pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci zaszczepione. Jeśli chodzi o przedszkola, mamy informacje, że dzieci zaszczepione są w 98 procentach – mówiła wiceprezydent.

POSŁUCHAJ. Mówi wiceprezydent Tarnowa Dorota Krakowska

Tymczasem z informacji przekazanej przez tarnowski sanepid wynika, że stan uodpornienia dzieci i młodzieży, które zostały zaszczepione kształtuje się na poziomie 67,5% - 100%, za wyjątkiem rocznika 2019. Tam uodpornienie kształtuje się na poziomie od 48,6% do 85,9%. Związane to jest z tym, że dzieci urodzone w drugiej połowie roku nie ukończyły podstawowego cyklu lub nie rozpoczęły szczepień.

Rynek w Tarnowie prawie gotowy