Coraz więcej mieszkańców Tarnowa zgłasza się do Policji i jednostek pomocy społecznej w sprawie tzw. Niebieskiej Karty, czyli procedury wszczynanej w przypadkach stwierdzenia przemocy w rodzinie. Okazuje się, że zainteresowanie Niebieską Kartą jest większe niż kiedykolwiek.
Centrum Usług Społecznych szacuje, że w ciągu ostatnich trzech tygodni mieszkańcy złożyli już blisko 50 wniosków o Niebieską Kartę. Tę liczbę trudno oszacować, ponieważ, kolejne zgłoszenia cały czas napływają. Dla porównania w Tarnowie w ciągu roku jest wszczynanych ok. 200 takich procedur.
– Ostatnio wśród mieszkańców jest duże poruszenie. Dostajemy telefony, maile, w których osoby same się zgłaszają lub informują o niepokojących sytuacjach w swoim najbliższym otoczeniu. Pytają też, co to jest Niebieska Karta, co ona da, jakie korzyści wynikają z tej procedury. Ludzie są teraz bardziej czujni i zaczęli zwracać uwagę na to, co dzieje się na przykład w sąsiedztwie – wyjaśnia Kamila Kabat, Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
Nagłe zainteresowanie jest spowodowane m.in. ostatnią tragedią, do której doszło na jednym z nowych osiedli w Tarnowie. Tam odnaleziono ciała czteroosobowej rodziny, w tym dwóch dzieci. Okazało się, że w tym przypadku była zastosowana procedura Niebieskiej Karty.
Pracownicy CUS podkreślają, że procedury Niebieskiej Karty nie wszczyna się tylko w przypadku ubogich rodzin czy osób uzależnionych.
– To jest rzeczywiście stereotyp. W społeczeństwie funkcjonuje przekonanie, że przemoc w rodzinie dotyczy ludzi, którzy mają niski status społeczny, problem alkoholowy itd. Nasze doświadczenie pokazuje, że to nie ma w ogóle pokrycia z rzeczywistością. Przemoc w rodzinie może dotknąć każdego. Wiele przypadków Niebieskiej Karty dotyczy osób zamożnych i dobrze sytuowanych – dodaje Kamila Kabat.
Odnotowano też przypadki, w których okazuje się, że wszczęcie procedury Niebieskiej Karty nie ma uzasadnienia, tj. w danej rodzinie nie dochodzi w rzeczywistości do przemocy. Zdarza się, że mieszkańcy chcą wykorzystać Niebieską Kartę wyłącznie w sprawach rozwodowych. Dlatego Zespół Interdyscyplinarny każdorazowo weryfikuje zgłoszenia, które napływają do jednostek pomocy społecznej, Policji i innych upoważnionych instytucji.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]!